skip to Main Content

S letom sa už tradične spájajú svetlejšie farby a ľahšie a vzdušnejšie oblečenie. Typickým prvkom, ktorý je nesmrteľný a obmieňa sa v letnej móde každú sezónu, je námornícky štýl. Možno ho nosiť celoročne, ale k letu patrí akosi viac. Slnko, more, kotvy, morské živočíchy, to všetko v nás evokuje predstavu dovolenky, oddychu, ľahkosti a bezstarostného obdobia užívania si.

fashion.teenvogue.com

Námornícky štýl sa pre väčšinu ľudí spája s farebnosťou zimného typu, ale je vhodný pre všetky farebné i štylistické typy. Tento štýl totiž netvoria len použité farby, ale aj ich kombinácie a najmä doplnky.

Ak máte pocit, že námornícky štýl je príliš strohý, príliš ležérny, alebo málo ženský, nie je to pravda. I v rámci tohoto štýlu je možné obliecť sa tak, aby sme vyzerali žensky, elegantne, zaujímavo a štýlovo.

História námorníckeho štýlu siaha do polovice 18. storočia, kedy oblečenie námorníkov pozostávalo z modrého saka, svetlomodrej alebo červenej vesty, bielych nohavíc a modrých pančúch. Keď sa vo francúzskom módnom časopise objavili chlapčenské námornícke odevy, tento štýl si našiel veľa obdivovateľov aj medzi ženami. Londýn bol čoskoro zaplavený dámami v tmavomodrých modeloch, ktoré sa inšpirovali uniformou námorníkov. Sériová výroba konfekcie s námorníckou tématikou sa začala v dvadsiatych a tridsiatych rokoch 20. storočia.


bbprivateer.ca

Podstatou námorníckeho štýlu nie sú len pásiky a modrá farba. Môžete ho vytvoriť i skombinovaním viacerých vhodných farieb a ich doplnením doplnkami. Každý farebný i štylistický typ má veľa možností, ako vytvoriť outfit v námorníckom štýle. Medzi typické prvky tohoto štýlu patria:

Farby – tmavá i svetlá modrá, biela a červená
Modrá je pôvodnou farbou uniforiem, biela je farbou námorníckych nohavíc a zosobňuje ľahkosť a sviežosť. Červená sa využíva na vytváranie akcentov a objavuje sa najmä v ženskom podaní tohoto štýlu.

Šiltovky a čiapky s námorníckymi motívmi
Kapitánska čiapka už roky symbolizuje námornícky štýl, more, leto a voľnosť.

Pruhy
Pruhy sa objavovali na tričkách námorníkov a sú výrazným prvkom tohoto štýlu. Ak vo svojou outfite použijete pruhy a vhodné farby, nie je potrebné dopĺňať celok a ďalšie výrazné námornícke motívy.

Strih inšpirovaný uniformou
Sako, alebo blejzer v univerzálnej námorníckej modrej farbe, pristane každému farebnému typu. Ak je jeho strih inšpirovaný námorníckou uniformou, môže mať dvojradové zapínanie, kovové gombíky, alebo majú gombíky motív kormidla či kotvy. Týmito prvkami sa námornícky efekt posilňuje. Podobné dvojradové zdobenie gombíkmi sa často objavuje i na sedlách sukní (jedna taká je v úvodnej galérii článku).

Doplnky
Opasok spletený z viacerých prúžkov, imitujúci lano, prívesky, náhrdelníky, náramky, náušnice, šatky s námorníckymi motívmi – to všetko sú nástroje, pomocou ktorých vytvoríte jedinečný a originálny námornícky dojem. Stačí zvoliť oblečenie v modro-bielej farebnosti, ak ho doplníte doplnkom s námorníckym motívom, celkový dojem vyladíte do originality a výrazne ho posuniete k námorníckemu štýlu.

Goliere
Typické široké a hranaté „matrósové“ goliere s prúžkovaným lemovaním sú veľmi efektným prvkom tohoto štýlu, ktorý bol veľmi obľúbený najmä v minulosti a nosili ho hlavne deti.

Obuv
Obuv v bielej, modrej, červenej farbe, alebo v kombinácii týchto farieb, môže byť prvkom ktorý vhodne doladí oblečenie v námorníckom štýle.

Pri kombinovaní a plánovaní oblečenia v námorníckom štýle sa riaďte tým čo vám pristane – svojou farebnosťou, štýlom a telesným tvarom. Ak vyzeráte nevýrazne vo veľkých kontrastoch, zvoľte menšie pásiky na tope, alebo jemnejšie farby pruhov. Ak vám pristanú najmä teplé farby, pokojne nahraďte základnú červenú teplým odtieňom, v opačnom prípade malinovou červenou. Ak sa vám pruhy nepáčia, kombinujte len jednofarebné kúsky oblečenia vzájomne. Ak sa vám páčia kotvy, ale vadí vám ich strohosť, pokúste sa zohnať náušnice alebo prívesok s motívom kotvy v jemnejšom prevedení (napr. so štrasom). Ak vám chýba ešte malý detail ktorý by dodal celku šmrnc, siahnite po doplnku s vhodným motívom – možností je veľa.

V nasledujúcej galérii je niekoľko spôsobov, ako sa dá oblečením vytvoriť námornícky štýl. Voľbou vhodných strihov, vhodnej farebnosti a miery kontrastu vytvoríte oblečenie, ktoré bude ladiť s vašou farebnosťou. Podľa toho, aké tvary a strihy odevov zvolíte, ako ich vzájomne skombinujete, môžete vytvoriť štýl ktorý je vám blízky – od ležérneho, cez nekonvenčný, dramatický, romantický, až po klasický.

 

Je len na vás, ako si oblečenie v námorníckom štýle skombinujete. V prípade že máte v sebe tvorivosť a máte šikovné ruky, môžete si vytvoriť originálne tričko, top, či šatku s námorníckou tematikou. Stačí kúpiť farby na textil a motív namaľovať, vyzdobiť korálkami, výšivkou, či inak vytvoreným motívom. Môžete si vytvoriť vlastný originálny opasok, prerobiť staršie baleríny na originálny kúsok a pod.

Doplnky majú veľkú silu a dokážu vo veľkej miere ovplyvniť štýl vášho oblečenia. Nemusíte mať tričko s pruhmi, nemusíte mať blejzer v námorníckej modrej. Ak máte prívesok, opasok, náhrdelník, či náramok s námorníckym motívom, alebo v typickej námorníckej farebnosti, svoje oblečenie vďaka nemu výrazne posuniete týmto smerom.

Podobne môžete pracovať s taškami a kabelkami.

Na záver nasleduje fotogaléria celebrít v námorníckom štýle.

Je vám námornícky štýl blízky? Páči sa vám na iných? Využívate jeho prvky? Darí sa vám zohnať vhodné doplnky, ktoré vaše oblečenie posunú k námorníckemu štýlu? Zapojte sa do ankety a diskusie a podeľte sa o svoje názory a skúsenosti!

 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top