skip to Main Content
Retro ako tému ďalšieho príspevku navrhla čitateľka Blue keď v diskusii k článku o Dite von Teese napísala: „Miluju retro, napadlo mě, jestli byste třeba někdy nechtěla napsat nějaké téma o retru a vintage stylu, mohlo by to být inspirující.“


funkinfabulous.com

Premýšľala ako by sa táto téma dala spracovať a rozhodla som sa pre viac článkov, každý o inom období. Sama mám obdobie kedy ma retro dosť inšpiruje a pri pohľade na ponuku v našich predajniach sa mi cnie za kvalitou, elegenciou a ženskosťou, ktorá bola v móde kedysi samozrejmosťou. Preto myslím, že obzretie sa za módou uplynulých dekád, bude príjemným osviežením a možno popudom k tomu aby ste si kúpili, ušili, alebo skombinovali oblečenie trochu inak ako to robíte bežne a tým osviežili svoju vizáž.

V prvom príspevku o retre sa pozrieme na módu 70. rokov, ktorú si možno pamätáte. Ak nie z vlastnej skúsenosti, tak z filmov alebo šatníka svojej babičky, či mamy. Móda 70. rokov má v sebe mnoho prvkov, ktoré sú veľmi dobre využiteľné aj v dnešnej dobe.

Obdobie 70. rokov je charakteristické kruhovými, alebo 4-dielnymi sukňami s dĺžkou po kolená. Ženy takmer vôbec nenosili rovné a úzke strihy sukní. I mini sukne, typický prvok módy 60. rokov ktorý plynule prechádza do začiatku 70. rokov, mali strih do A, alebo boli viac rozšírené. Nosiť rovnú sukňu bolo out.

Strih šiat vychádzal zo strihu rozšírených sukní. Pre šaty bol typický zvýraznený alebo vsadený pás. Nesmiernu obľubu si získali šatové sukne, ktoré sa kombinovali s blúzkami.  Princesové švíky boli často využívané v strihoch šiat s rozšírenou sukňou. v strihovom riešení sa využívali i panelové časti svetlej a tmavšej plochy.

Dôraz sa kládol na spracovanie výstrihu. obľúbené boli volány, riasenia, aplikácie a efekty v oblasti dekoltu, ale aj čínsky golier.  Šaty boli navrhované tak, aby sa dali nosiť s kabátikmi alebo bez nich a obľúbeným doplnkom boli dlhšie náhrdelníky. 

Kontrastné biele golieriky a manžety boli často odnímateľné a ženy oceňovali možnosť oprať ich bez nutnosti prať celé šaty. V podpazuší sa nosili vankúšiky ktoré zabránili prepoteniu šiat.
Zapínanie šiat bolo riešené gombíkmi, často však aj zipsom. Dodávalo to šatám športovejší vzhľad, stále však v ženskom podaní so zvýraznením ženskej línie.
Rukávy šiat boli často nariasené, čo bol ďalší ženský prvok tejto éry. Okrem nariasených rukávov sa ako pokračovanie éry hippies zo 60. rokov objavujú voľné, široké strihy rukávov, olemované na okrajoch kontrastnou farbou. Patria do skupiny kaftanov inšpirovaných etnickými odevmi pochádzajúcimi z Afriky či Južnej Ameriky. Letné šaty mali často hranatý výstrih alebo ramienka.

Večerné šaty taktiež zvýrazňovali ženskú siluetu. Sukne boli rozšírené, pás priliehavý, využívali sa princesové švy. Obľúbené boli drobné a stredne veľké vzory.

Obľúbené boli kostýmy s vestovou časťou alebo kabátiky z mäkko padavých materiálov. Kabátiky korešpondovali so sukňou alebo šatami materiálom, alebo farebnosťou, takže ako celok tvorili kostým.

Blúzky pôsobili veľmi mäkko a žensky, obľúbené boli mašle, žabó, ozdobné mäkko padavé goliere. Blúzky nemuseli mať pásové záševky, prsné však málokedy chýbali. Vďaka padavému materiálu pôsobili veľmi žensky. Voľnočasové tričká boli v pólo štýle a nosili sa i predĺžené tuniky, často s opaskom alebo vreckami na bokoch.

Kabáty tvaru A, s dĺžkou po boky alebo po kolená sa nosili voľne, alebo prepásané opaskom.
Kostýmy preberali všetky charakteristické prvky spomínané pri šatách – ženskú siluetu, mierne alebo viac rozšírené sukne, zvýraznenie pása, kontrastné goliere, abstraktné a geometrické vzory. Pri zimných kostýmoch boli rukávy a lemy kabátov často lemované kožušinami.

V období 70. rokov sa obľúbenými stali i nohavice. Stali sa bežným oblečením žien do práce. Džínsy neboli také rozšírené ako dnes a oveľa viac sa nosili nohavice rovného alebo rozšíreného strihu. Široké zvonové nohavice dosahujú najväčšiu šírku okolo roku 1975 a neskôr sa postupne menia na rovnejší strih. Nosili sa s tunikami, blúzkami a vestami.
Bežné boli nohavicové kostýmy, ktoré pôsobili elegantne a žensky vďaka doplnkom a blúzkam.  Ležérnejšou verziou bola kombinácia s tunikami, tričkami, blúzkami či vestami.

 

 Obľúbené boli pestré farby – oranžová, ružová, žltá, fialová, zelená, hnedá. Vzory sa na oblečení využívali často, látky mali potlač s motívom kvetov, abstraktných či geometrických vzorov. Z doplnkov teba spomenúť tvorivé výsledky ručných prác – makramé tašky, pletené bolerká, pletené plavky alebo pončá, či splietané textilné náramky.

Určite poznáte kultový film Charlieho anjeli s Farrah Fawcett. Farrah je typickou predstaviteľkou obľúbeného účesu tejto doby, ktorý vyžadoval natáčanie vlasov na hrubé nátačky a stal sa veľkým hitom. Tento film spopularizoval mnohé prvky ženskej módy 70. rokov.

 Módu 70. rokov možno charakterizovať slovami ženská a elegantná. Nepôsobí tak slobodne ako dnešná a niekomu môže vadiť fakt, že toto obdobie malo svoje pevné pravidlá, ktorých porušovanie sa nestretalo s obľubou. To však platí pre všetky módne obdobia v minulosti, pretože taká voľnosť a sloboda v obliekaní akú máme dnes, sa v minulých obdobiach nevyskytovala. Otázne je, či je tá dnešná sloboda na úžitok, alebo často aj na škodu…

Myslím si, že módou 70. rokov sa môžeme v mnohom inšpirovať. Páči sa vám? Čo vás z uvedených prvkov najviac zaujalo? Ktoré prvky by ste boli ochotní zakomponovať do dnešného oblečenia? Zdá sa vám, že niektoré jej prvky by mohli oživiť váš šatník, alebo sa vám táto móda zdá neaktuálna a príliš usadlá? Pamätáte si toto obdobie? Je vám ľúto, že elegancie a ženskosti je v našich uliciach oveľa menej? Ak máte chuť podeľte sa o svoje spomienky, zážitky, dojmy alebo názory!

zdroj foto: fashion-era.com

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top