skip to Main Content
Farebnosť - súvislosti
1. Farebný typ a jeho variácie počas života
2. Opálenie a jeho vplyv na farebný typ
3. Ako prebieha konzultácia „Určenia farebného typu“
4. Farebná typológia – Určenie farebného typu dieťaťa
5. Prečo sa farebná teplota nedá určiť podľa farby žíl, pieh, alebo zubnej skloviny
Mnohé články na webe ktoré sa dotýkajú témy farebnej typológie, uvádzajú návody ako človek môže odhadnúť svoju farebnú teplotu. Medzi najčastejšie odporúčania patrí pozrieť sa na farbu svojich žíl, zubnej skloviny, či prítomnosť a farbu pieh. V dnešnom  článku nájdete vysvetlenie toho, prečo sa takto farebná teplota určiť nedá.

ŽILY NA RUKÁCH

Tento internetový zdroj uvádza, že:„Zelené žily značia, že ste teplý typ, modré vašu pokožku robia chladnou a pokiaľ máte mix oboch farieb, alebo máte na jednej ruke jednu farbu a na druhej druhú, potom ste neutrálna.“

Modrá a zelená na farebnom kruhu susedia – zelená vzniká z modrej, preto nemusí byť úplne zrejmé kedy končí modrá a začína zelená. Žily presvitajúce cez pokožku sa jednému človeku môžu zdať modré, zatiaľ čo iný ich bez váhania označí za zelené, tretí za modro-zelené. Záleží od svetla a vnímavosti človeka na jednotlivé odtiene farieb. Informáciu o teplotnej neutralite podmienenej tým. že na jednej ruke sú žily modré a na druhej zelené, som zatiaľ nikde inde nečítala :-).


PEHY

Pehy môže mať akýkoľvek farebný typ. Videla som ich na jesenných typoch, na jarných tiež a výnimkou nie sú ani zimné typy (minulý týždeň som mala na konzultácii kontrastnú zimu s pehami), či letné typy. Prítomnosť pieh nie je indikátorom toho, že vo vašej tvári prevažujú teplé pigmenty, ako to tvrdia mnohé zdroje.

Veľa zdrojov uvádza, že teplejšie typy majú pehy so zlatým podtónom, chladnejšie typy so šedým. A sme opäť pri probléme vnímavosti rôznych ľudí na odtiene a subjektívne pocity ovplyvnené svetlom, či mierou opálenia tváre, ktorej farebnú teplotu chceme určiť.


ZUBNÁ SKLOVINA

Ak chcete určovať prevahu chladných, alebo teplých pigmentov podľa farby zubnej skloviny, je to to podobné akoby ste veštili z krištáľovej gule :-). Farba zubnej skloviny môže byť totiž ovplyvnená mnohými faktormi, ktoré s farebnosťou nemajú nič spoločné – hormóny, fajčenie, uživanie liekov, zubná hygiena a podobne.


ODHAD FAREBNEJ TEPLOTY PODĽA TOHO ČO NÁM PRISTANE

Tento zdroj uvádza: „Ak vám pristane zlato, tak máte teplý tón, ak striebro, tak studený. Keď vám pristane aj zlato, aj striebro, tak ste niekde medzi a máte to jednoduchšie, môžete si vyberať z teplejších aj chladnejších odtieňov.“

Čo znamená, že žene pristane zlato, alebo striebro? Väčšina ľudí má práve pri sebe najväčší problém objektívne posúdiť, v čom vyzerá dobre. Uvedená formulácia pre príliš zjednodušená a chýba pri nej vysvetlenie toho, ako sa najčastejšie prejavujú odtiene, ktoré s tvárou ladia a ako tie nelichotivé. Posledná veta naviac vyvoláva dojem, že neutrálne typy môžu nosiť akúkoľvek farebnú teplotu.

Rovnaký zdroj ďalej uvádza: „Vyskúšajte si dva odtiene bielej. Prvá je snehobiela a druhá šedo-biela. Ak sa vám hodí viac snehobiela, máte studený podtón pleti, ak šedo-biela, máte teplý podtón.“
Tu je snaha vysvetliť farebnú teplotu, ale pisateľ netuší, že väčšina šedých pigmentov má výrazne chladnú farebnú teplotu a tak čitateľky dokonale zmätie :-).

Niektorí ľudia majú prirodzene vyvinutý cit a dokážu inštinktívne vycítiť, v čom ich tvár najviac žiari, iné typy takýto cit získajú postupne vekom a skúsenosťami. Niekto túto schopnosť nezíska ani vekom a pre takýchto ľudí je veľmi ťažké objektívne posúdiť, či ich tvári lichotí viac zlato, alebo striebro, biela, či krémová.


ilustračné foto, zdroj: brittanymcadams.com

Ľudia majú o sebe určité predstavy a zakorenené podvedomé presvedčenia, ktoré ich nútia nosiť určité farby a nenosiť iné, bez toho aby nad tým príliš uvažovali. Už viac krát som pri konzultácii počula, ako mi klientka spomenula, že má doma najmä striebro, lebo zlato vraj pôsobí vulgárne, alebo že kombinácia určitých farieb nemôže fungovať a podobne. Sú to často predsudky a presvedčenia bez reálneho podloženia a vysvetlenia – ak človek od svojho okolia počúva niečo často a opakovane, postupne sa s danými tvrdeniami podvedome stotožní.

Pri domácom testovaní preto väčšinou ide o metódu pokus – omyl. Pri hodnotení svojho obrazu v zrkadle máme tendenciu pracovať i s uvedenými podvedomými presvedčeniami a nedokážeme byť úplne objektívni. Testovaná farba naviac môže mať viac farebných vlastností a v prípade, že žena túto farbu vyhodnotí ako nelichotivú, interpretácia a vysvetlenie nemusia byť správne. Presnosť výsledku je vždy úmerná kvalite testovacích nástrojov a predpokladom je i znalosť teórie farieb a objektívnosť. Preto je také ťažké s istotou určiť farebný typ v domácich podmienkach.

Zamerať sa len na farbu žíl, skloviny, očného bielka, alebo pieh vás môže zviesť na nesprávnu cestu.

Dôležité je celkové farebné pôsobenie tváre, nie jednotlivé detaily.

Aké sú vaše vlastné skúsenosti s odhadom farebnej teploty na základe uvedených faktorov?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top