skip to Main Content
Čo nenosiť
1. Čo nenosiť – Nevhodná dĺžka nohavíc
2. Čo nenosiť – Tlmené odtiene so žiarivými
3. Čo nenosiť – Dlhé s dlhým
4. Čo nenosiť – Príliš tesné veci
5. Prečo nenosiť minišaty s krátkou trupovou časťou
6. Ako nevyzerať lacno
7. Čo nenosiť – Nesediaci prestrih pod prsiami

Pôvod tzv. „skater“ šiat je v športovom drese. Ide o minišaty s rozšírenou sukňou, ktoré sú inšpirované oblečením krasokorčuliarok. Na čo si treba pri výbere tohto druhu šiat dávať pozor sa dozviete v dnešnom článku.

Rozšírená sukňa športového dresu nie sukňou v pravom význame slova. Reálne vlastne často ani nezakrýva zadok, ide skôr o ozdobný lem, dodávajúci športovému dresu ženskosť a zároveň umožňujúci voľný pohyb na ľadovej ploche. Podobný typ športového úboru využívajú napr. i baletky, alebo tenistky.


Mao Asada

Mnohé „skater“ šaty, ktoré nájdete v ponuke bežných reťazcov, však na postavách žien vyzerajú čudne. Krátka trupová časť, v spojení s mini dĺžkou vyvoláva neproporčný, vyrastený, niekedy až infantilný dojem.

Dôvodom je fakt, že poloha pása je vyššie – nie je to ani empírový typ pása (tesne pod prsiami), ani reálna poloha pása. Na ženách s dlhším trupom táto čudná poloha pása vytvára často tehotenský  dojem, pri ženách s kratším trupom upozorní na ich proporcie.

Predpokladám, že dôvodom toho, preto je na tomto type šiat trupová časť krátka, je v tom, že sú často šité v Ázii a ich proporcie sú odvodené od proporcií ázijských ženských postáv (tento problém sa objavuje pri reťazcových šatách často a nie len pri „skater“ šatách). Priemerná ázijská žena je drobnejšia, nižšia a má v porovnaní s priemernou európankou kratší trup i nohy. Ak je trupová časť krátka a sukňa je v mini dĺžke, postava európanky pôsobí dojmom, akoby mala na sebe šaty po mladšej sestre, ktoré sú jej malé.

Podobný typ šiat si nenosia len bežné ženy, ale i známe tváre. Na nasledujúcej koláži sa môžete pozrieť, čo tento strih robí s postavou a proporciami.


zľava doprava: Tamara Ecclestone, Frankie Essex, Jasmin Walia, lookastic.com

Zaregistrovali ste tento typ šiat? Nosíte ich? Majú proporcie, ktoré vám pomáhajú, alebo ubližujú?

Back To Top