skip to Main Content

Nedávno ma môj manžel upozornil na tento článok. Štúdia, o ktorej je v článku reč, potvrdzuje že vekom strácame z tváre kontrast. Čím sme starší, tým viac bledneme a stávame sa tlmenejšími  Ak sa vám nechce čítať celý odkazovaný článok, prečítajte si aspoň krátku citáciu nižšie a v pokračovaní dnešného blogu nájdete tipy na to, ako pomocou líčenia vizuálne omladnúť.


Výsledky štúdie – úryvok z článku

V štúdii skúmali tváre 763 nenamaľovaných žien od dvadsať do osemdesiat rokov. Ženy mali rôzny pôvod – čínsky, juhoafrický, latinsko-americký či európsky.

U všetkých skupín žien sa s malými rozdielmi ukázal pokles farebného kontrastu s pribúdajúcim vekom.

Neskôr vedci fotografie upravili podobne, ako keď človek použije makeup. Vznikli tak dvojice fotiek s nízkym a s vysokým kontrastom. Dobrovoľníci – francúzski a čínski muži aj ženy – potom vyberali, ktorá tvár sa im javila mladšia.

V 80 percentách prípadov si vybrali tvár so zvýšeným kontrastom.

Zdroj: https://tech.sme.sk/c/20676296/klucom-k-mladistvemu-vzhladu-moze-byt-obocie.html 


Omladnite aj vy jednoducho – líčením

Ak máte 40+, možno ste si na svojej tvári všimli určité zmeny. Objavili sa prvé šediny a máte pocit, že farba vlasov nie je taká živá ako bývala. Vaše oči možno mierne blednú a začali meniť farbu (hnedé sa menia na khaki, modré na modro-šedé a pod.) a vaše obočie, mihalnice i pery sú akési menej výrazné.

Áno, nie je potešujúce, že vplyvom veku tvár fádnie a je menej žiarivá. Ale na druhej strane – je to prirodzené.

Ak patríte medzi ženy, ktoré takéto prejavy pribúdajúcich rokov trápia, mali by ste vedieť, že existuje jednoduché riešenie. Áno, presne to, ktoré popisuje uvedená štúdia – používajte líčidlá a zvýšte kontrast a mieru živosti svojej tváre.

Namietate, že je to hlúposť, pretože väčšina populárnych článkov o líčení tvrdí, že s pribúdajúcimi rokmi by ste mali z líčenia ubrať? S tým sa stotožňujem a ani netvrdím opak.

Nemyslela som to tak, že by ste sa mali líčiť viac. Tvrdím len to, že ak ste sa doteraz nelíčili a spomínane prejavy veku sa na vašej tvári začali objavovať, je čas siahnuť po líčidlách a jemne si nimi pomôcť:

  • mierne zvýrazniť obočie a riasy
  • očnými tieňmi upraviť poklesnuté viečka
  • pridať očiam živosť a iskru použitím vhodnej farby očných tieňov
  • použiť lícenku, ktorá dodá tvári iskru a život
  • naniesť rúž, ktorý nebude ani mŕtvolne bledý, ani tvrdý a tmavý, ale tak akurát živý a svieži.

Ak použijete aspoň niečo z vyššie uvedených krokov, pomôže vám to vyzerať mladšie, sviežejšie a výraznejšie. Stačí jemné, prirodzené líčenie. Nič prehnané a dramatické – také líčenie by narobilo viac škody ako úžitku.

Ak patríte medzi ženy, ktoré sa doteraz líčili každý deň, zrejme pozorujete, že vám vo veku 40+ už stačí o niečo menšia intenzita líčenia. Pretože tá, ktorú ste nosili vo veku 25 rokov, začína popri vašej tvári pôsobiť tvrdo a ťažko.

Určite sa však neprestaňte líčiť, pretože práve líčením pomáhate dodať tvári kontrast a tým ju omladzujete. Pouvažujte, či nie je čas zmeniť techniku líčenia a farebnosť, tmavosť, či intenzitu líčidiel. Menej je niekedy naozaj viac.


Farby ako ďalší nástroj

Okrem líčenia môžete vyvolávať mladistvejší dojem i výberom vhodných farieb. Niektoré farby majú zázračnú schopnosť omladzovať. Sú to najmä svetlejšie a čistejšie odtiene farieb, napr. odtiene bielej, béžovej, ružovej, lososovej, žltej, tyrkysovej, žlto-zelenej, fialovej a pod..

Niektoré farby majú zázračnú schopnosť omladzovať.

Veľa žien v strednom a zrelom veku namieta, že tieto farby sú iba pre mladé ženy, ale ja si to nemyslím. Mladé ženy si môžu dovoliť experimentovať a nosiť takmer všetko vrátane čiernej, pretože ich kvalitná pleť a žiarivé oči znesú takmer čokoľvek.

Aj keď nosia farby, ktoré pre ne nie sú ideálne, nevyzerá to na nich tak zle, ako na ženách v strednom, či zrelom veku. Mladé ženy vyzerajú dobre i v prípade, že sa nelíčia, pretože mladosť je prirodzene krásna.

Práve v strednom a zrelom veku je vhodný čas na omladzujúce a osviežujúce farby. Používajte ich na odevoch, či doplnkoch a líčidlách a uvidíte, ako dokážu rozjasniť celý váš outfit i tvár.

Dodajú vám efekt sviežosti, mladistvosti a dynamiky. Viac tipov, ako vyzerať mladšie, nájdete v samostatnom článku.


Ako vnímate efekty líčenia na ženách v strednom a zrelom veku? Máte skúsenosť, kedy vám líčenie pomohlo upraviť kontrast a vyzerať preto mladšie a viac sviežo? Ak máte chuť, neváhajte a popíšte svoju skúsenosť, či názor do diskusie!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top