skip to Main Content
Pri prezeraní avizovaného obsahu októbrovej Burdy mi napadlo, že téma diagonál by mohla byť dobrým námetom na nový príspevok. Diagonály sú v odievaní geometrickým prvkom, ktorý dokáže zmäkčovať a zjemňovať línie, ale i meniť proporcie.

Na odevoch sa často využívajú strohé, priame a rovné línie diagonál. Na spomínanom modele z Burdy ma nezaujala farebnosť alebo vzorovanie látky, ale skôr to, aký mäkký dojem vytvárajú vzorované diagonálne vsadky. Dôvodom je fakt, že diagonály majú oblý tvar a sú vedené tak, že pridávajú bokom šírku a vytvárajú ilúziu plnších kriviek. Takýto strih sukne môže byť perfektný pre všetky postavy, ktoré potrebujú dodať bokom objem a krivky. Využijú ho preto napríklad postavy typu stĺp, čaša, špendlík, alebo ženy s útlymi, či rovnými bokmi.

Ak je vaša postava skôr rovného tvaru a potrebujete jej dodať trochu mäkkosti, diagonály sú skvelým nástrojom. Platí to nielen pre spodnú polovicu tela, ale i pre hornú.
Diagonály nemusia byť na odevoch tvorené len ostrými pásmi, ale i kombináciou rôznych vzorov, textúr, alebo plasticitou materiálu. Nezabúdajte, že diagonály svojou asymetriou priťahujú veľa pozornosti a zvážte farebnosť daného odevu, mieru kontrastu, vzorovanie, ale napríklad i fakt, v akom uhle sú diagonály položené (viac vertikálne položené diagonály zoštíhľujú viac ako viac horizontálne položené), alebo na akej časti tela sa nachádza najvýraznejší diagonálny prvok.
Spôsob uloženia diagonál a ich farebnosť na nasledujúcich dvoch modeloch určujú, ako tvarovane postava vyzerá. Na obrázku vľavo je najvýraznejší žltý pás práve v oblasti bokov a viac horizontálne, preto robí boky plnšími a oblejšími. Vpravo je položený nižšie a viac diagonálne, preto postava nevyzerá tak tvarovane ako vľavo.

polyvore.com

Topy z elastických materiálov sú skvelé v tom, že svojou elasticitou robia z rovných a strohých diagonálnych línií oblejšie a mäkšie línie. To dodá postave jemnosť a eliminuje jej hranatosť, čo môže byť skvelé napríklad pre spomínanú postavu typu stĺp, ktorá nemá krivky. Miera zjemnenia je primeraná celkovému telesnému tvaru, nejde o žiadne príliš „sladké“, alebo neprimerane jemné prvky. Strohosť geometrického tvaru diagonálnych pásikov korešponduje s tvarom postavy, elasticita materiálu a diagonály tento tvar príjemne zjemňujú.
Vhodná kombinácia rôznych smerov diagonál dokáže robiť s tvarom postavy divy, meniť proporcie i korigovať telesný tvar pri väčšine typov postáv. Tak ako bolo spomínané v článku o zvislých pásikoch, pri tvarovaných postavách je potrebné ubrať na strohosti diagonál vhodným smerom diagonál, strihom, vzorom, štruktúrou odevu a pod.


polyvore.com

V nasledujúcej galérii nájdete niekoľko odevov s diagonálami. Všimnite si ako opticky jednotlivé odevy pôsobia, ako dokážu vyvolávať strohejší, alebo naopak mäkší dojem, podľa toho ako sú diagonály položené, vzorované či tvarované. Pre prezretie galérie kliknite na nasledujúci obrázok.

Máte vo svojom šatníku odevy s diagonálami? Ako ich nosíte? Je tento geometrický vzor pre vás príliš strohý, alebo ho pokladáte za príjemné spestrenie svojho šatníka? Diskusia je tu opäť pre vás, preto neváhajte sa podeľte sa o názory a skúsenosti!

 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top