skip to Main Content
Muži
1. Farebná typológia – A čo muži?
2. Z praxe – Určenie farebného typu muža
3. Celebrity a farby – Peter Sagan
4. Karlov formálny šatník
5. Z praxe – Jirkova svetlá letná farebnosť
6. Pavlova chladná letná farebnosť
Pavol prišiel na konzultáciu Určenia farebného typu najmä na popud svojej manželky. Dôvod bol najmä praktický – Hanka po svojej konzultácii spoznala, ako môže poznanie ideálnych farieb zjednodušiť výber oblečenia pri nákupoch a keďže oblečenie pre Pavla nakupujú spolu, chcela mať istotu, aké farby sedia Pavlovi najviac.

ilustračné foto: americký herec Kevin McHale

Pavol sa k farebnej typológii staval ako väčšina chlapov a hneď na začiatku bolo jasné, že prišiel najmä kvôli Hanke. Jeho vlasy sú stredne tmavé hnedé, pleť pôsobila chladnejším dojmom a dominantou tváre boli krásne modré oči. Na moju otázku aké farby má najradšej, odpovedal že kontrastné a že by bol najradšej, ak by som mu odporučila „pásikovanú“ farbu :-), pretože rád nosí tričká s pásikmi.

Keďže chlapi nepotrebujú veľa rečí, ale najmä fakty a činy :-), pustili sme sa do šatkovej metódy. Obe s Hankou sme predpokladali, že Pavlova farebnosť bude letná. To sa i potvrdilo a ukázalo sa, že práve najchladnejšie odtiene z palety letných farieb sú pre Pavla najvhodnejšie. Pavlova farebnosť je chladná letná.

Pavol si inštinktívne vyberal najmä chladnejšie farby, avšak má na svojich odevoch i farby príliš tlmené, alebo kontrastne skombinované.


farby v Pavlovom šatníku

Jeho miera kontrastu je stredná, preto by sa mal vyhnúť príliš tlmeným, ale i príliš žiarivým farbám, popri ktorých jeho tvár nevynikne. Strednú úroveň má i tmavosť jeho ideálnych farieb, dobrú službu mu neurobia ani príliš bledé, ani príliš tmavé či ťažké odtiene. Svieži a dynamický efekt zabezpečia Pavlovi najmä chladné odtiene červenej, modrá, šedá, antracitová, zeleno-modrá a pod.

Pokiaľ ide o Pavlove obľúbené pásiky na tričkách, mal by sa vyhnúť najmä príliš tmavým kombináciám a veľmi kontrastným farbám. Lepšou voľbou budú farebné, sviežo pôsobiace kombinácie, stredne tmavé, so stredným kontrastom.

Hanka sa ma pýtala i na vhodnú farbu slnečných okuliarov pre Pavla. Pri výbere ideálnej farby rámu a skiel slnečných okuliarov platia rovnaké princípy – ideálne je ak okuliare svojím chladným vyžarovaním harmonicky dopĺňajú pleť i vlasy, preto by Pavol mal siahať najmä po okuliaroch tónovaných do odtieňov šedej, antracitovej, modrej, či chladnej šedo-hnedej.

V závere konzultácie Pavol povedal, že veci týkajúce sa miery kontrastu majú logiku a že sám videl v zrkadle, čo s jeho tvárou robia teplé farby. Hanka mi deň po konzultácii napísala, že Pavol ráno pri pohľade na svoj šatník vyhlásil že si nemá čo obliecť, pretože tam nemá dosť chladné farby :-). Želám Hanke i Pavlovi všetko dobre a veľa spokojných nákupov!

Súvisiace články:
Z praxe – Určenie farebného typu muža
Karlov formálny šatník
Petrova svetlá jarná farebnosť
Celebrity a farby – Peter Sagan
A čo muži?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top