skip to Main Content
Kontrast
1. Farebný kontrast
2. Tmavostný kontrast
3. Kontrast čistoty
4. Ako nosiť nevhodný vyšší kontrast
5. Osobnosť a kontrast
6. Vzory a farebný kontrast
7. Obleč si konečne farby!

Janka prišla na konzultáciu Určenie farebného typu preto, že od manžela dostala darčekovú poukážku. Ako mi sama povedala, o módu a farby sa príliš nezaujíma, radšej je nenápadná a nechce byť centrom pozornosti. Ukázalo sa, jej farebnosť si žiada farby a živosť a ak vás zaujíma, ako sme tento rozpor vyriešili, čítajte ďalej.


Janka a jej pokojná osobnosť

Jankina farebnosť je teplá jarná. Má teplý hnedo-zlatý odtieň vlasov tmavosti 7-8, jej stredne tmavé oči sú zmesou modrej, zelenej a šedej a pleť je žiarivá. Najviac jej sedeli stredne tmavé až mierne svetlé, výrazne teplé, živé, ale nie krikľavé farby. Jej pleť v nich žiarila a krásne zvýrazňovali farbu očí i vlasov.

Šatník Janky pozostáva najmä z neutrálnych farieb – rada nosí čiernu, šedú, tmavo-hnedú. Okrem neutrálnych farieb sa nájde i nejaký farebnejší odtieň – svetlá modrá, pastelová ružová, sýta zemitá  oranžová, tmavšia fialová i mierne svetlá žltá.

Pre Janku nebolo príjemné zistenie, že svoje farby by mala kombinovať so stredným kontrastom, pretože sa jej navrhované kombinácie zdali príliš farebné a živé v porovnaní s tým, ako používala farby doteraz. Ona sama by vzhľadom na svoju osobnosť uprednostnila menej živé kombinácie.

Osobnosť je potrebné rešpektovať. Ak by sa Janka nasilu obliekala so odporúčaných kombinácií so stredným kontrastom, necítila by sa dobre. Preto sme hľadali kompromis. Často stačí zmeniť živý odtieň žltej za neutrálnejší, mierne tlmený a výsledný efekt je jemnejší, menej výrazný, ale stále v rámci daného farebného typu a najmä v súlade s potrebami Jankinej osobnosti.

Ak si vaša osobnosť žiada menej výrazné kombinácie, postupujte rovnako – nahraďte jeden z kombinovaných odtieňov pokojnejším. Neuchyľujte sa však k tomu, že budete nosiť všetky odtiene príliš tlmené či pasívne, pretože celkový dojem bude nudný, fádny a usadlý.

Janka mi spomínala, že jej manžel by na nej rád videl červenú a iné ženské farby. Vo veľkých plochách červenej farby by sa Janka necítila dobre, ale pridať štipku červenej k neutrálnych, alebo fádnejším, či pasívnym farbám by bolo skvelým spestrením jej outfitov. Vhodný odtieň červenej totiž dokáže dodať šmrnc a rozžiariť Jankinu pleť.


Zuzka s výraznou osobnosťou

Podobným prípadom je i Zuzka, ktorá je svetlým podtypom tlmeného leta a potrebuje mierne zastreté ale svieže, mierne svetlé, chladnejšie farby. Jej osobnosť si naopak žiada výraznejšie kombinácie, silnú zimnú červenú, či kombináciu tmavej modrej a červenej. Výraznú červenú je možné do jej šatníka zakomponovať, ale bude na nej lepšie ako s tmavo-modrou vyzerať napr. v kombinácii s tlmenými neutrálmi.

Zuzka mi naviac spomínala, že vekom má potrebu zjemňovať sa. To je ďalší dôvod, prečo je vhodné hľadať kompromisy. Výrazné ostré farby a kombinácie s vyšším kontrastom budú celkový dojem zostrovať a pridávať mu tvrdosť, preto je dobré vhodne upraviť mieru kontrastu pri kombinovaní farieb na oblečení a doplnkoch. Zuzka si môže dopriať farby ktoré potrebuje jej osobnosť a ak ich vhodne skombinuje, bude v nich vyzerať úžasne.

Ak si vaša osobnosť žiada vyšší, alebo nižší kontrast, pokojne porušte doporučenia pre kombinovanie farieb vášho farebného typu, ale urobte to citlivo – tak aby ste aj dobre vyzerali, aj sa dobre cítili.

V prípade, že máte podobný rozpor ako Janka, dokážete odhadnúť vhodnú mieru toho, aby ste svoj outfit urobili menej výrazným, ale aby zároveň nepôsobil smutne, či usadlo? Alebo naopak riešite podobný rozpor ako Zuzka, kedy preferujete ostrejšie farby, ale nechcete vyzerať lacno, či krikľavo? Diskusia je tu pre vás!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top