skip to Main Content
Kontrast
1. Farebný kontrast
2. Tmavostný kontrast
3. Kontrast čistoty
4. Ako nosiť nevhodný vyšší kontrast
5. Osobnosť a kontrast
6. Vzory a farebný kontrast
7. Obleč si konečne farby!

Obleč si konečne farby, neobliekaj sa tak bezfarebne! Dal vám už niekto takúto radu? V dnešnom článku sa dozviete, že nie pre každého je vhodné nosiť pestré a príliš farebné oblečenie.  Ak cítite, že v pestrofarebnom oblečení to nie je „ono“, zrejme je váš inštinkt správny a patríte medzi ženy, ktoré nepotrebujú veľa farieb.


Viac, alebo menej farebné?

O tom, či budete vyzerať lepšie vo viac, alebo menej farebnom oblečení, rozhoduje miera vášho farebného kontrastu, ktorá sa dá presne určiť.

Určite sa vám už stalo, že keď ste si skúšali dvoje šaty (rovnakého strihu, v rovnakej veľkosti, ale s inou farebnou schémou), v jedných ste vyzerali lepšie, ako v druhých. A to niekedy dokonca i v prípade, že oboje šaty obsahovali vaše ideálne farby. Dôvodom bola práve farebná schéma.

zdroj foto: Mango

Čím viac farebná je vaša tvár, tým farebnejšie kombinácie farieb na oblečení si môžete dovoliť. A naopak – čím neutrálnejšie je vaša tvár sfarbená, tým menej potrebujete pestrosť a farebnosť.


Krásna i v bezfarebných odtieňoch

Niektoré ženy môžu vyzerať krásne, aj keď nenosia veľké plochy farieb a využívajú najmä neutrálne farby. Ak je to váš prípad a najlepšie sa cítite v neutrálne sfarbených outfitoch, je dobré vedieť nasledujúce:

Pokiaľ nechcete svojmu outfitu dodať zaujímavosť a „názor“ aspoň malým akcentom farby, oživte jednoduchosť a nevýraznosť farebnej schémy nejakým zaujímavým prvkom.

Olivia Palermo – zdroj Pinterest

Ak ste napríklad minimalista a uprednostňujete strohé strihy v neutrálnych farbách, môžu byť tieto čisté línie málo zaujímavé a trochu fádne. Preto je dobré pridať niečo zaujímavé – vzor, vrstvenie, zaujímavý detail, strih, materiál, či doplnok.


Žiarivá vo farbách

Ak máte pocit, že „zhasínate“ a vyzeráte unavene, keď nemáte na sebe farby, nevyhýbajte sa im. Zrejme patríte k ženám, ktoré farby potrebujú a vyzerajú v nich oveľa lepšie, ako v neutráloch.

zľava: Bryce Dallas Howard, Julianne Moore, Marcia Cross, Cynthia Nixon, Amy Adams – zdroj www.stylebistro.com

Čím pestrejšiu farebnú schému zvolíte a čím väčšie plochy vo vašom outfite pokryjete farbami, tým buďte úspornejšia s ďalšími prvkami. Nepreháňajte to s komplikovanými strihmi, vrstvením, pestrými doplnkami a podobne.


Držte sa toho, čo vám pristane

Ak nepotrebujete veľa pestrosti a oblečiete si outfit, ktorý je farebný a pestrý, vaša tvár bude zanikať a môžete pôsobiť neprirodzene, krikľavo, niekedy až lacno.

Ľudia okolo vás budú vnímať len vaše oblečenie a nie vás. Vznikne dojem, že vaše oblečenie k vám nepatrí.

Victoria Beckham

Ak najviac žiarite vo farbách, ale nosíte len neutrálne farby, môžete vo svojich outfitoch vyzerať fádne, mdlo a málo živo. Ak naviac zvolíte neutrály v nevhodnej farebnej teplote, je pravdepodobné, že sa vás niekto opýta, či nie ste chorá.

Julianne Moore


Dobre vyzerať a dobre sa cítiť

Pracujte s mierou pestrosti vašich outfitov tak, aby ste sa cítili dobre a zároveň dobre vyzerali. Nenechajte si nanútiť príliš farebné, alebo naopak príliš bezfarebné oblečenie len preto, lebo je práve trendové, alebo si to želá váš partner. Každá z nás najviac žiari vo svojej individuálnej úrovni pestrosti, preto nechajte pracovať svoj inštinkt.

Poznanie vášho individuálneho farebného kontrastu je základom toho, aby ste vedeli zvoliť vhodnú mieru farebnosti a pestrosti vašich outfitov. Ak chcete zistiť, aký je váš farebný a tmavostný kontrast, môžete sa zapojiť do ďalšieho kurzu Sprievodca farbami, ktorého obsahom je oveľa viac ako kontrasty. Kurz začína už o pár dní a viac informácií i jeho obsah nájdete TU.

Poznáte svoju ideálnu mieru pestrosti? Na akých veľkých plochách nosíte farby a na akých neutrály? Všimli ste si rozdiel v tom, ako vyzeráte v pestrejšom a ako v neutrálnejšom oblečení? Ak máte chuť, neváhajte a zapojte sa do diskusie!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top