skip to Main Content

Všeobecné pravidlá a odporúčania radia, aby ženy s letnou, alebo zimnou farebnosťou nosili chladnejšie farby líčenia. V dnešnom príspevku sa dozviete, že toto odporúčanie je príliš zovšeobecnené a nemusí fungovať pre každý letný, alebo zimný farebný typ.

Farebné typy, ktoré majú v tvári výrazne chladné pigmenty, to majú najjednoduchšie – pri týchto typoch je farebnosť výrazne chladná a preto chladnou farbou očných tieňov nič nepokazia, Chladné pigmenty v očných tieňoch krásne ladia s ich chladnou pokožkou a zvýraznia chladnú farbu očí i vlasov. V prípade že použijú teplejší, alebo výrazne teplý odtieň, vznikne nápadný nesúlad.

Iná situácia je pri neutrálnejšie sfarbených typoch. Tu je hľadanie ideálnej farebnej teploty očných tieňov veľmi podobné hľadaniu ideálnej farby vlasov. Obe môžu našu tvár krásne zvýrazniť, ale aj urobiť mdlou. Pri neutrálnych farebných typoch výrazne chladná farba očných tieňov narobí viac škody ako úžitku, pretože nebude teplotne ladiť s pokožkou.

Bez prítomnosti teplých pigmentov budú oči vyzerať „machuľovito“ a líčenie nebude žiarivé, skôr tvrdé. Príkladom môže byť jedna z mojich klientiek, ktorej farebnosť je letná. Posťažovala sa mi že nepoužíva očné tiene, pretože každá chladná farba, ktorú vyskúšala, vytvorila na jej očiach machule a líčenie nevyzeralo vôbec pekne elegantne, skôr amatérsky. Ukázalo sa, že jej farebnosť nie je výrazne chladná letná a že na to, aby jej oči naplno žiarili, potrebuje v líčení i teplé pigmenty.

Podobne som postupovala pri ďalšej klientke, ktorej farebnosť je tlmená letná. Pri konzultácii „Líčenie so zaškolením“ sme museli veľmi citlivo vyberať vhodnú farebnú teplotu očných tieňov, aby tieň oči rozjasnil, ale aby nepôsobil príliš teplo, alebo naopak príliš chladne, čiže tvrdo. Jej oči vyzerali po nalíčení sviežo, žiarivo a krásne. Zásluhu na tom nemala len vhodná korekcia malých a blízko seba posadených očí, ale rovnako i vhodná výsledná farebná teplota očných tieňov. Klientka bola rada, že okrem „Určenia farebného typu“ absolvovala i službu „Líčenie so zaškolením“, pretože mala možnosť priamo na svojej pokožke vidieť ako príliš teplo, alebo príliš chladne pôsobia farby, ktoré nie sú dostatočne vhodné k jej farebnosti. A tak sa im v budúcnosti môže vyhnúť bez pokusov a omylov pri nákupe kozmetiky.

Pomer teplých a chladných pigmentov v pokožke je veľmi individuálnou záležitosťou a nedá sa pre jednotlivé farebné typy zovšeobecňovať, pretože sa i v rámci jedného farebného typu môže líšiť. Preto ani pri popise paliet očných tieňov vo webshope nie je napísané, že určitá paleta je vhodná pre určitý farebný typ, len to aké teplotné vyžarovanie daná paleta má.

Často mi mailom chodia žiadosti o to, aby som na základe slovného popisu tváre odporučila odtieň make-upu, očných tieňov, alebo farby vlasov. Farebnosť človeka je však natoľko jedinečná, že i keď sa dá zaradiť medzi 12 tonálnych farebných typov, i tak v každom farebnom type nikdy nenájdete dve ženy ktoré by mali v tvári namiešané rovnaké pomery farebnej teploty, tmavosti či žiarivosti. Je to naozaj veľmi individuálna záležitosť, ktorú nie je možné riešiť len na základe slovného popisu, tipovaním, alebo poskytovaním všeobecných odporúčaní. Nedávno som mala na konzultácii naraz dve tmavé zimy, ale každá mala inú pokožku, iné vlasy i oči.

Stalo sa vám už, že ste si nalíčili oči a vyzeralo to čudne? Očné tiene ste naniesli tak ako vždy, štetcami ste farbu krásne vytieňovali, oči ste líčením zväčšili, ale použili ste inú farbu očného tieňa s celkový dojem bol zrazu akýsi zvláštny, tvrdý, lacný, smutný, alebo farebne nesúrodý? Dôvodom mohla byť práve farebná teplota očného tieňa. Ak máte podobnú skúsenosť, popíšte ju v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top