

Pre označovanie trvanlivosti kozmetických výrobkov platí nariadenie, podľa ktorého musia byť dátumom spotreby označené všetky kozmetické výrobky, ktorých trvanlivosť je kratšia alebo rovná 30 mesiacom. V prípade, že minimálna trvanlivosť je vyššia ako 30 mesiacov, na výrobku dátum spotreby nemusí byť uvedený. Ak však môže tento výrobok po otvorení zmeniť svoju konzistenciu, alebo vlastnosti, musí byť na ňom uvedený symbol otvoreného téglika s uvedením doby, počas ktorej je potrebné výrobok po otvorení spotrebovať.
Ak teda nájdete na obale symbol téglika s údajom „6M“ (alebo „2Y“), znamená to že trvanlivosť výrobku je viac ako 30 mesiacov, avšak po otvorení by ste ho mali spotrebovať do 6 mesiacov (alebo 2 rokov). Po tejto dobe môže výrobok zmeniť svoje vlastnosti a môže byť zdraviu škodlivé používať ho, za čo výrobca už nenesie zodpovednosť.


Ak na výrobku nenájdete ani údaj o dobe spotreby, ani symbol téglika, znamená to že trvanlivosť je dlhšia ako 30 mesiacov a výrobok nezmení vlastnosti ani po otvorení. Najčastejšie do tejto kategórie patria:
- výrobky ktoré obsahujú min. 25% látky aluminium chlorohydrate (napr. antiperspiranty a dezodoranty)
- výrobky s viac ako 20% podielom etanolu (napr. parfémy),
- výrobky, ktoré sa plnia pri teplote viac ako 63 stupňov (napr. balzamy na pery)
- výrobky s obsahom organických rozpúšťadiel (napr. laky na nechty)
- výrobky s obsahom oxidačných látok (napr. peroxid vo farbách na vlasy).
Medzi najčastejšie prejavy toho, že výrobok by sme mali prestať používať, je zmena jeho vlastností, najmä vône a konzistencie. Ak teda spozorujete že rúž sa stal mazľavým, že vlasová maska páchne, alebo že v tekutom make-upe sa oddeľuje olejová časť, určite sa ich zbavte ak si nechcete privodiť zdravotné problémy.
V nasledujúcich riadkoch nájdete vypísané doby trvanlivosti mojich kozmetických prípravkov. Sú samozrejme len orientačné, pretože ide o konkrétne výrobky a iní výrobcovia môžu uvádzať na svojich výrobkoch inú dobu trvanlivosti.
Pleťové krémy, čistiace peťové mlieka, telové mlieka – 1 rok po otvorení
Sprchové šampóny – 30 mesiacov po otvorení
Šampóny, kondicionéry – 1 rok po otvorení
Antiperspiranty – bez udania, neobmedzene
Stylingové prípravky na vlasy (krémy, gély…) – 1 rok po otvorení
Tekuté make-upy – 1 rok po otvorení
Púdre, práškové lícenky, bronzery – 1 rok po otvorení
Očné tiene – 6 mesiacov – 1 rok po otvorení
Bázy pod očné tiene – 1 rok po otvorení
Gélové očné linky, fixky na očné linky, kajalové i krémové ceruzky na oči – 6 mesiacov po otvorení
Rúže hydratačné i krémové – 1 rok po otvorení
Laky na nechty – 2 roky po otvorení.
Ideálne je priamo na výrobok si napísať dátum jeho prvého otvorenia a pri občasnom upratovaní kozmetiky sa zbaviť výrobkov, ktoré používate dlhšie ako je uvedená doba, alebo na ktorých je vidieť zmena vlastností.

Pokiaľ ide o štetce na líčenie, kvalitné štetce vydržia veľmi dlho za predpokladu že ich pravidelne čistíte, pretože sa v nich pri líčení usádzajú líčidlá, prach i baktérie. Aspoň raz do týždňa ich jemne vyčistite. Umytie v šampónovom roztoku pri štetcoch z prírodných štetín nestačí, pretože štetiny majú tendenciu vysúšať sa a lámať sa. Je potrebné zabezpečiť im elasticitu prostredníctvom oleja, alebo kondicionéra. Ako na to?
Štetce nechajte chvíľku namočené v šampónovom roztoku (hladina by nemala byť vysoká, stačí keď sú ponorené štetiny), následne ich jemne pošúchajte medzi prstami, aby sa všetky nečistoty uvoľnili a po precíznom opláchnutí ich nechajte chvíľu ponorené v roztoku vody a vlasového kondicionéra. Ten opäť dôkladne opláchnite, štetce jemne otrite o savú textíliu alebo papierovú utierku a nechajte voľne vysušiť. Ideálne je čistiť štetce večer a do rána ich máte suché. Veľmi dobre funguje i čistenie s pomocou olivového oleja, na ktoré nájdete návod napr. v nasledujúcom videu z Youtube od MakeupGeekTV.
Na priebežné čistenie štetcov je samozrejme možné použiť i špeciálne antibakteriálne prípravky vo forme sprejov. Ak na líčenie nepoužívate štetce, ale penové aplikátory, labutienky, hubky, aj tie je potrebné pravidelne prepláchnuť v šampónovom roztoku a nechať voľne uschnúť.
Ako sa staráte o svoje štetce a kozmetické pomôcky vy? Ako často ich čistíte? Ako dlho používate kozmetické výrobky? Sledujete dobu trvanlivosti? Zapojte sa do ankety, pridajte do diskusie svoje skúsenosti, alebo sa podeľte s ostatnými o svoje názory!