skip to Main Content
Líčením tváre dokážeme zvýrazniť jej krásne črty, ale aj zakryť nedostatky. Základom je naniesť líčidlá na správne miesta. Okrem toho kam farby nanášame, je dôležité aj to ako a čím ich nanášame.

Ak používate očné tiene a aspoň raz ste vymenili penový aplikátor za profesionálny štetec na očné tiene, pravdepodobne mi dáte za pravdu že je to veľký rozdiel. Použitím správneho štetca dosiahnete presnú aplikáciu líčidiel a ak poznáte techniky líčenia a viete kam farby umiestniť, výsledok vyzerá naozaj profesionálne. Cieľom tohoto príspevku je popísať základné druhy kozmetických štetcov.

Kozmetické štetce majú rôzne veľkosti a tvary, podľa toho na čo určené. Na trhu existujú štetce s dvoma druhmi štetín – syntetickými a prírodnými. Každému vyhovuje niečo iné, no ja sa prikláňam ku skupine, ktorá uprednostňuje prírodné štetiny. Sú jemnejšie, mäkkšie a aj trvácnejšie. Syntetické štetiny nenasávajú líčidlá a sú vhodnejšie najmä na rozotieranie make-upu, alebo korektora, čiže na tekuté líčidlá.

Popis štetcov začnem tými najväčšími. Na obrázku hore vpravo je štetec z prírodných štetín na nanášanie lícenky a modeláciu tváre (Oriflame). Štetiny sú zastrihnuté do oblúka, čo umožňuje mäkké nanášanie lícenky a jej rozotretie do stratena. Je dôležité aby štetec na lícenku a púder bol mäkký a mali ste pri ňom príjemný pocit „pohladenia“.

Stredný štetec je z umelých štetín a slúži na nanášanie make-upu (Oriflame). Veľa ľudí nanáša make-up radšej prstami, tvrdia že vplyvom tepla z prstov podklad lepšie priľne na pokožku a citlivými prstami sa dostanú aj na nedostupné miesta tváre. Kým som neskúsila tento štetec, myslela som si to isté. Teraz používam tento štetec a myslím si, že make-up ním nanesený je rovnomernejší a prirodzenejší. Je na vás, ktorú možnosť si vyberiete.
Štetec vľavo je určený na nanášanie korektora (NYX, označenie „B20 – cover up“). Je podobný štetcu na make-up, tiež je z umelých štetín, ale je menší a presnejší, vďaka čomu sa s ním dostanete aj na menej dostupné a členité miesta tváre.

Nasledujú štetce na nanášanie očných tieňov, všetky sú z prírodných štetín. Štetce vľavo (MAC) a v strede (NYX) sú podobné, líšia sa veľkosťou. Malý štetec vľavo je určený na nanášanie očného tieňa na pohyblivú časť viečka. Štetec v strede na nanášanie tieňa do lomu oka a pod oblúk obočia. Malým štetcom vpravo (Zoeva, označenie „Smudger“) sa dá presne aplikovať tmavší očný tieň do vonkajšieho kútika očí.

Okrúhle štetce sa pomerne málo používajú, ja ich však považujem za veľmi užitočné na zvýraznenie lomu oka i na rozotieranie tieňov a vytváranie plynulých a prirodzených prechodov farieb.

Prvé tri štetce (2 x Jemma Kidd a Kent) sú ideálne na zvýraznenie lomu oka, farba sa pomocou nich dostane presne do záhybu viečka.
Bez štetca vpravo (NYX, označenie B15 – „Smokie“) si neviem dymové líčenie očí predstaviť. Je skvelý na prirodzené rozotieranie očných tieňov do stratena. Pri tomto štetci je dôležité, aby bol tak akurát mäkký. Príliš mäkkým tieň nerozotriete prirodzene a príliš tvrdý nie je k pokožke očných viečok dostatočne jemný.

Nasledujú dva malé štetce, ideálne na nanášanie očného tieňa na spodné viečko. Tieň použitý namiesto ceruzky na oči pôsobí mäkším a prirodzenejším dojmom. Týmito štetcami ho nanesiete jemne a rozotriete prirodzene. Vľavo ploský štetec z prírodných štetín NYX, vpravo okrúhly štetec z umelých štetín Zoeva (označenie „Pencil“).

Prehľad kozmetických štetcom zakončíme štetcom na obočie (NYX, označenie B18 – „Brow“). Je tvrdý a šikmo zastrihnutý, čo umožňuje pohodlné nanesenie tieňa na obočie. Tákáto alternatíva ceruzky na obočie vyzerá mäkkšie a prirodzenejšie.

Vpravo je tenký štetec MAC, ideálny na nanášanie rúžu. Má dlhšie makké prírodné štetiny, ktorými sa dá aplikovať rúž presne a pohodlne.
Možno sa vám zdá, že štetcov je príliš veľa. Nie je samozrejme nutné vlastniť všetky tieto druhy. Ak nemáte so štetcami skúsenosti, odporúčam zaobstarať si najmä
– základný štetec na očné tiene
– a okrúhly štetec na nanášanie tmavšieho tieňa do lomu oka.
Keď ich začnete používať, zistíte že práca s nimi je oveľa pohodlnejšia a presnejšia ako s penovými aplikátormi. Postupne si môžete zaobstarať ďalšie štetce, ktoré patria medzi základné:
– okrúhly štetec na plynulé rozotieranie očného tieňa
– štetec na nanášanie lícenky a púdra.
Tieto 4 štetce patria k základnej výbave.

Aby ste nemuseli štetce umývať po každom použití, je ideálne ak máte na bledé farby tieňov jeden štetec a na tmavé iný.

Cena kozmetických štetcov nie je práve nízka, ale oplatí sa do nich investovať, pretože ak kúpite kvalitný štetec, bude vám slúžiť celé roky. Dajú sa kúpiť na webe, uvádzam niekoľko stránok na ktorých sa dajú objednať:

http://www.feelunique.com/makeup/makeup-brushes (v tomto kozmetickom webshope je poštovné z Británie zadarmo)

https://www.zoeva-shop.de/ (štetce, tiene, korektory a palety Zoeva)

http://www.cherryculture.com/cosmetics/makeup/tools/makeup-brushes/302

Štetce dostanete kúpiť i v drogériach, väčšinou sú to však len lacné verzie, ktorých kvalita nie je dobrá. Pozor aj na lacné sady štetcov na webe, väčšinou sú to nekvalitné štetce s umelými štetinami. Ak kupujete sadu štetcov, uistite sa či naozaj využijete všetky štetce v sete, inak sa vám nákup predraží. Osobne mám dobrú skúsenosť so štetcami NYX, pri ktorých je pomer ceny a kvality výborný.

Ak zainvestujete do kvalitných štetcov, vydržia vám pri správnej starostlivosti niekoľko rokov. Je potrebné ich pravidelne (cca. raz za týždeň) umyť v šampónovom roztoku, ošetriť použitím balzamu na vlasy, dôkladne opláchnuť a nechať voľne vyschnúť. S čistými štetcami sa robí výborne, zatiaľ čo s neudržiavanými štetcami nie je aplikácia líčidiel taká presná a mení sa aj farba použitých líčidiel, ktoré sa zmiešavajú s predým použitými.
S kozmetickými štetcami vás bude líčenie baviť. Je s nimi možné experimentovať a byť každý deň iná. Skúste a uvidíte!
Prečítajte si i súvisiaci článok o štetcoch na líčenie značky Lauren Luke.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top