skip to Main Content
Po nedávnom príspevku o líčení oči Kristen Stewart sa mi ozvala Hen: „Beátka, mohli by ste venovať podobný článok líčeniu Pippy Middleton? Má okrúhle oči veľmi blízko pri sebe a líči sa podľa mňa dosť nevhodne. Bol by to dosť názorný príklad. Ďakujem.“ O linkách už na blogu článok je, takže dnes ho len trochu doplním a pozrieme sa i na líčenie Pippy.

Očná linka je prvkom líčenia, ktorým sa dá veľmi zmeniť tvar oka, jeho výraznosť a miera kontrastu. Môžu nášmu výzoru pomôcť, ale aj narobiť škodu.

Linky nie sú nevyhnutnosťou, avšak ak dokážete dobre odhadnúť ako ich naniesť a aké farby použiť, dodajú vašim očiam jas a žiarivosť, zvýraznia ich a vo vyššom veku dokážu vytvoriť mladistvejší dojem.

Aplikovať očnú linku je možné na horné i spodné viečko, Ak vynecháte linku na spodnom viečku, nič sa nestane, avšak ak si zvýrazníte linkou líniu mihalníc na spodnom viečku, potom nikdy nevynechajte hornú linku. V opačnom prípade budú vaše oči vyzerať „nekompletne“, ťažko a neprirodzene.

Linku by sme mali nanášať nielen s ohľadom na farebnosť, ale aj na tvar viečka. Ak chcete opticky zmeniť tvar oka, linkou môžete vytvoriť z okrúhleho tvaru oka viac mandľový, alebo naopak pozdĺžny tvar oka viac zaokrúhliť. Linka odkáže oči zmenšiť, ale i zväčšiť – na tento účel je ideálne použiť ju v kombinácii s očným tieňom. Celkový dojem vždy záleží od umiestnenia, tvaru, intenzity a farby nanesenej očnej linky.

Poznáme niekoľko druhov očných liniek a vyberať by sme si mali podľa toho, aký efekt chceme linkou dosiahnuť.


Ceruzka na oči

Je asi najviac používaným nástrojom na vytvorenie očných liniek, pretože jej používanie nevyžaduje žiadny ďalší nástroj a prípadné chyby pri jej aplikácii sa ľahko opravia (napríklad vatovou tyčinkou). Ceruzkou je možné naniesť linky na horné i spodné viečko. Ceruzky na oči sa líšia nielen farbou, ale i tvrdosťou – mäkšie ceruzky obsahujú silikón, avšak ak je ho priveľa, ceruzka sa rozmazáva a dobre nedrží. Ideálna je preto stredná úroveň tvrdosti. Ceruzky na oči existujú i v prevedení s vysúvacím hrotom – tie sa neostria, avšak nedosiahnete s nimi príliš presný a ostrý efekt. Klasické ceruzky sa ostria strúhadlom a to je výhodné najmä v prípade že potrebujete urobiť výraznú, ostrú linku. Čím ostrejší je hrot, tým výraznejší efekt dosiahnete.

Tekuté očné linky

Sú to rôzne fixy a aplikátory s tenkým hrotom, ktorým sa nanáša očná linka pozdĺž línie horných mihalníc. Je výhodná najmä v prípade ak používate umelé mihalnice, pretože takého aplikátory dokážu veľmi dobre zakryť líniu nalepenia umelých trsov. Tekuté linky nie sú vhodné na vytváranie linky na spodnom viečku, pretože vytvárajú veľmi ostro ohraničenú líniu, takže takéto líčenie spodného viečka by vyzeralo veľmi tvrdo a neprirodzene.


Krémové a gélové očné linky
Dostanete ich kúpiť zvyčajne v tégliku alebo inej malej nádobke a používajú sa, podobne ako tekuté linky, na vytvorenie výraznejších, viac dramatických očných liniek. Aplikujú sa štetcom, ideálne menším plochým, so šikmo uloženými štetinami. V porovnaní s tekutými linkami, pri gélových sa nevyžaduje až taká presná ruka pretože so štetcom sa dobre pracuje a prípadné nerovnosti sa dajú vyhladiť. Takéto linky rýchlejšie schnú a vydržia dlhšie ako tekuté. Nemusíte sa ich báť, ich aplikácia nie je o nič zložitejšia ako pri ceruzke.


Očné tiene
Očnú linku môžete nanášať i vlhkým štetcom na očné linky, pomocou očného tieňa. Je však potrebné vybrať si tieň, ktorý je veľmi dobre pigmentovaný a hutnejší. V opačnom prípade nie sú linky dostatočne výrazné a môžu opadávajú.

Očné tiene môžete aplikovať ako očnú linku i nasucho a je to vhodné najmä na zvýraznenie spodnej línie mihalníc. Každý farebný typ takto môže dosiahnuť prirodzené, alebo viac výrazné zvýraznenie línie mihalníc.

Vo všeobecnosti platí, že čím menej kontrastu máte v tvári, tým jemnejšie by mali byť vaše očné linky. Ak nechcete vytvoriť dojem ťažkých, unavených viečok, je vhodné očné linky rozmazávať a zjemňovať, pretože v opačnom prípade môže byť celkový dojem tvrdý, prehnaný až lacný.

Farbu očnej linky vyberajte tiež s ohľadom na svoju farebnosť. Jarným typom pristanú bronzové, zlaté a svetlejšie odtiene hnedej, letné typy vyzerajú krásne v šedej, antracitovej, kakaovej hnedej a modrošedej. Tmavšiu farbu očnej linky si môžu dovoliť najmä jesenné a zimné typy – jesenné typy zažiaria v odtieňoch hnedej, khaki a zelenej, zimné typy zvýrazní čierna, čokoládová alebo antracitová farba očnej linky. To či si vyberiete farebnú, alebo neutrálnu farbu očnej linky, záleží od štýlu vášho líčenia a aj toho, koľko farebnosti znesie vaša tvár.

Vráťme sa však k námetu Hen. Pippa Middleton sa na svoju sestru Kate nielen podobá, ale obe majú i podobný štýl líčenia očí. O líčení Kate na blogu už článok je a nájdete v ňom dosť podrobne popísané (na prípade Kate), čoho by sa mala vyvarovať a ako by mohlo byť jej líčenie jemnejšie. Pozrieme sa i na Philippu, ale v podstate to bude len opakovanie, pretože Pippa robí podobné chyby ako Kate.

Oči Pippy ani nie sú tak veľmi blízko posadené, ako to opticky vyzerá pri pohľade na jej nalíčené oči. Dôvody sú dva. Prvým je, že Pippa nevhodne používa očnú linku, najmä na spodnom viečku. Spodná linka je často výraznejšia ako horná, je ostrá a je nanesená pozdĺž celej línie, až k vnútornému kútiku očí. Pippa nevyužíva vytieňovanie lomu oka a horného viečka očným tieňom, preto jej oči pôsobia akoby boli hlbšie posadené a uzavreté. Obe spomenuté príčiny spôsobujú, že oči Pippy vyzerajú malé, uzavreté, posadené blízko seba a okrúhle.

Na väčšine fotografií ktoré som našla, nemá Pippa ideálny očný make-up. Avšak zdá sa že už „svitá na lepšie časy“, pretože na nasledujúcich fotografiách je nalíčená inak ako zvyčajne. Farba by mohla byť trochu jemnejšia, ale celkovo takéto líčenie nederfomuje tvar očí Pippy a pôsobí príjemnejšie a sofistikovanejšie.

Ako používate očnú linku vy? Ako a čím si ju nanášate? Používate gélové očné linky, fixky, ceruzku alebo tiene? Poznáte ideálne miesto a tvar linky pre vaše očí? Meníte občas tvar linky, alebo sa držíte tvaru ktorý vám s istotou vymodeluje ideálnejší tvar oka? Zapojte sa do ankety a diskusie a podeľte sa o svoje skúsenosti!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top