skip to Main Content
Pretože dostávam veľa otázok o vhodnosti rôznych farieb očných tieňov, rozhodla som sa popísať farebnosť očných tieňov značky Pupa. Podobne ako pri farbách oblečenia, i farby očných tieňov môžu mať rôzne farebné vlastnosti.

 Vo všeobecnosti však platí, že farbu vašej očnej dúhovky najviac zvýrazní farba tieňa, ktorá vytvára k farbe dúhovky najvyšší kontrast. V prípade že použijete na svoje oči tiene, ktoré majú rovnakú farbu ako vaša očná dúhovka, žiarivosť očí tým potlačíte a nebudú také výrazné. Modré oči nevyzerajú dobre v modrých tieňoch, zelené v zelených. Výnimkou sú hnedé oči, ktoré v hnedých tieňoch vyzerajú dobre, pretože hnedá patrí medzi univerzálne farby.

Nasleduje zoznam farieb očných tieňov, ktoré môžu rozžiariť vaše oči. V zozname sú chladnejšie i teplejšie farby, preto odtieň vyberajte s ohľadom na váš farebný typ a prevahu chladných, alebo teplých pigmentov vo vašej tvári.

 

MODRÉ OČI:

fialová
medená
 zlatá hnedá
burgundská

 khaki

šedá

šedo-hnedá
 
ZELENÉ OČI:
hnedá
šedo-hnedá
purpurová
 bronzová

 fialová

koralová 
HNEDÉ OČI:

hnedá
 zlatá
medená
tmavá šedá
bronzová
 
ŠEDÉ OČI:

 

šedo-hnedá
bronzová
burgundská

 
Existuje veľa techník nanášania očných tieňov a pre každú techniku je vhodné vyberať inú kombináciu farieb. V prípade že máte oči priemernej veľkosti a umiestnené v tvári proporčne, je ideálne ak zvýrazníte svetlým očným tieňom pohyblivé viečko a lom oka tmavším. V prípade iných tvarov oka je potrebná korekcia a tiene je potrebné nanášať tak, aby ste vytvorili ilúziu ideálneho tvaru a veľkosti očí

 V každom prípade je však dobré riadiť sa pravidlami vašej farebnosti. Preto pri výbere očného tieňa je potrebné zohľadniť farebnú teplotu, tmavosť a žiarivosť vašej tváre. Tiene pre jednotlivé farebné typy by mali mať nasledujúce vlastnosti:
SVETLÉ farebné typy – svetlejšie, jemnejšie a ľahšie odtiene, kombinácie bez veľkých kontrastov
TMAVÉ farebné typy – tmavé a sýte farby, kontrastné kombinácie farieb
TLMENÉ farebné typy – jemné, tlmené, málo farebné odtiene farieb, bez veľkého kontrastu
KONTRASTNÉ farebné typy – žiarivé odtiene, lesklé, farebné, kombinácie s veľkým kontrastom
TEPLÉ farebné typy – teplé odtiene farieb, kombinácie so stredný kontrastom
CHLADNÉ farebné typy – chladné odtiene, kombinácie so stredný kontrastom.

V predajniach značky Pupa Milano je možné zakúpiť i samostatné očné tiene, v dnešnom príspevku sa však budem venovať niektorým predávaných paletám tejto značky. Každá paleta obsahuje štyri farby a v texte ich budem nazývať čislami 1-4, podľa pozície v palete. Farba vľavo hore má číslo 1, vpravo hore 2. vľavo dole 3 a vpravo dole 4:
1 – 2
3 – 4

 
Paleta hnedých odtieňov je matného prevedenia a je určená najmä na dymové líčenie. Využijú ju tmavé farebné typy, ktoré majú tmavé oči a hnedé odtiene im pristanú. Pri tomto farebnom type je doležité nechať pohyblivé viečko nalíčené svetlejším odtieňom farby, v opačnom prípade sa oči opticky zmenšia a sú nevýrazné. Výnimkou sú samozrejme veľké oči a oči s veľkou plochou pohyblivého viečka.
Táto paleta má odtiene farieb ktoré sú neutrálne, alebo mierne teplé. Okrem tmavých farebných typov ju využijú i všetky jesenné typy. Odtiene 1 a 4 budú vyzerať dobre i na kontrastných typoch.

SMOKY EYES BLACK

Obdobou hnedej palety pre dymové líčenie je kombinácia šedých a čiernych odtieňov v tejto palete. Je vhodná viac pre oči chladného odtieňa. S čiernou opatrne, na mnohých farebných typoch vyzerá čierny očný tieň tvrdo. Preto v prípade tejto farby je vhodné pracovať opatrne a pridávať ju po malých množstvách, aby líčenie nevyzeralo ako veľká tmavá machuľa. Odtieň 1 (biela) tejto palety má chladnú, výrazne bielu farbu. Túto paletu využijú okrem chladných typov i kontrastné farebné typy a tmavé typy, ktoré majú v tvári viac chladných pigmentov.

 

CASHMERE ATTRACTION KIT

 

 
Pri pohľade na farby tejto palety vás napadnú prirovnania jemné a svetlé. Tieto mierne lesklé farby rozžiaria najmä oči svetlých typov. Farby nie sú kontrastné a sú jemne pigmentované, pôsobia jemne a pritom sviežo. Okrem svetlých farebných typov ich využijú i chladné letné typy a svetlejšie letné tlmené typy.

 
I LOVE GOLD KIT

Táto kazetka je na prvý pohľad farebne teplá. Obsahuje teplé odtiene hnedej a zlatej, preto je vhodná najmä pre teplé farebné typy, ale i tlmené typy. Odtiene sú mierne lesklé.

 

MISS PINK KIT

 

 
V tejto kazete nájdete odtiene ružovej a fialovej. Ružová je tu zastúpená v chladnejšej verzii (3) i neutrálnom až mierne teplom odtieni (2). Farby tejto kazety sú farebnejšie a intenzívnejšie ako farby kazety „Cashmere attraction kit“. Vytvoríte s nimi výraznejšie a najmä farebnejšie líčenie, ktoré vyzerá dobre na chladných letných typoch. Farby tejto kazety sú využiteľné i pre svetlé typy, najmä odtiene 1,2,4. Výrazná ružová (odtieň 3) je vhodná i pre chladnú a kontrastnú zimu, je však dobré kombinovať ju s tmavším odtieňom hnedej alebo šedej, ktoré v tejto kazete nie sú. Odtiene 1 a 4 využijú i tlmené farebné typy.

 

TROPICAL BRONZE KIT

 

 
Odtiene tejto kazety sú silné, teplé, intenzívne a zemité. Preto budú vyzerať najlepšie na jesených farebných typoch. Využijú ich i tmavé farebné typy a tlmené leto (najmä odtiene 1,3,4). Teplý biely (1) a zlato-bronzový odtieň (2) sú vhodné i pre jarné teplé typy.

 
Všetky spomínané palety sú predávané v sade s ceruzkou na oči, na fotografiách obalov je vidieť aký odtieň ceruzky je ku ktorej palete pribalený. Kvalita ceruziek je dobrá, sú makšie a dobre sa s nimi pracuje. Cena sady (4 očné tiene a ceruzka na oči) je cca. 11 eur.

Ak pri líčení očí používate viac ako jeden očný tieň, podobná kazeta bude pre vás vhodná. Pri výbere vhodnej kombinácie posudzujte okrem farieb i to, aby farby navzájom vytvárali potrebnú úroveň kontrastu. Premyslite si, či využijete všetky odtiene ktoré v kazete sú a ak využijete len jeden alebo dva odtiene, skúste vybrať inú kombináciu farieb, alebo si radšej kúpte odtiene samostatne.

Riešením môže byť i systém vytvárania vlastných kombinácií farieb, kedy si zakúpite samostatne prázdnu kazetu a do nej dokúpite jednotlivé odtiene, ktoré v kazete držia magneticky. Takýto systém má napríklad značka Artdeco. Takto si môžete kúpiť menšie alebo väčsie kazety a podľa vlastnej vôle ich naplniť kombináciou rôznych tieňov, či tieňov a lícenky. Myslím že podobný „skladačkový“ systém majú i iné značky, ale nemám s nimi skúsenosti. 

systém Artdeco

FARBA RIASENKY
 
Čitateľka Pirushka v diskusii k článku „Aké farby líčenia zvoliť“ spomenula problém vhodnej farby riasenky:

„Väčšina žien nosí čiernu podľa mňa len preto, lebo ich nikdy nenapadlo, že existujú aj iné farby. Napríklad pri svetlých a teplých typoch to často vyvolá takmer rovnako tvrdý dojem ako čierna linka. Bola by pre ne vhodnejšia hnedá? A čo rôzne farebné – napríklad modré či zelené – dá sa tým vlastne normálne nalíčiť?“
 Je pravda, že výber odtieňov riaseniek nie je taký variabilný ako v prípade inej dekoratívnej kozmetiky. Najčastejšou predávanou farbou je čierna, ktorá ale nevyzerá úplne dobre na každom farebnom type. Najmä svetlé a teplé farebné typy môžu mať s čiernou riasenkou problém, pretože je pre ne príliš tmavá, prípadne chladná. Tlmené typy väčšinou znášajú čiernu riasenku dobre, netreba ju však nanášať vo viacerých vrstvách.
Riešením pre spomenuté farebné typy je hnedá riasenka, ktorá sa dá zohnať síce horšie ako čierna, ale dá sa. Hnedá je jemnejšou a teplejšou alternatívou čiernej a na spomínaných farebných typoch bude pôsobiť oveľa jemnejšie.
 
Existujú i farebné alebo trblietavé verzie riaseniek, podľa mňa sú však skôr lákadlom k nákupu z titulu svojej farebnej neobyčajnosti a ich praktické využitie nie je veľké. Farebná riasenka okolie oka vizuálne „rozmaže“, čím zmenšuje žiarivosť pohľadu. Viem si predstaviť tmavomodrú riasenku na chladnom letnom type, ale iné farby sa mi nezdajú príliš využiteľné.
Ak máte inú skúsenosť, napíšte o nej v diskusii.
 
Do diskusie môžete prispieť i s vašimi skúsenosťami s paletami očných tieňov, vašou obľúbenou značkou očných tieňov, alebo popíšte skúsenosti s výberom tieňov či riasenky pre váš farebný typ. Ak vlastníte niektorú z uvedených paliet značky Pupa, môžete napísať o svojich skúsenostiach s ňou.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top