skip to Main Content
Téma dnešného článku mi napadla už dávnejšie, v čase, kedy som bázu pod očné tiene vymenila za iný výrobok. V tomto príspevku sa chcem zamyslieť nad tým, či báza pod očné tiene je potrebná, či ju možno nahradiť iným výrobkom, alebo sa dá bez nej úplne zaobísť.

Podkladová báza je označenie výrobku, ktorý má vytvoriť bariéru medzi našou pleťou a vrstvou kozmetiky. Bázy majú za úlohu pripraviť našu pokožku na nanesenie kozmetiky, ale ich funkciou je i predĺženie trvanlivosti naneseného líčidla a lepší vizuálny efekt. Báza pod očné tiene by mala zabrániť tieňom zhlukovať sa v jemných vráskach a jej prínos by mal byť i v tom, že farebne zjednotí farbu pokožky očného viečka.

Ak využívate nejaký prípravok ako bázu pod očné tiene, asi mi dáte za pravdu že nanášanie tieňov priamo na pokožku očí a na podklad je rozdielne. Výdrž líčenia s podkladom je oveľa dlhšia ako keď tiene nanášate len na pokožku.

Kedysi som bázu pod očné tiene považovala na zbytočnosť a vyhodené peniaze. Ak však raz skúsite naniesť očné tiene na podklad a porovnáte si ako dlho takéto líčenie vydrží upravené, podklad už asi vynechávať nebudete. Ak sú podklad a samozrejme aj očné tiene dobré, takéto líčenie vám vydrží bez problémov celý deň.

V dobe, kedy som sa začala vážnejšie zamýšľať nad farbou a kvalitou očných tieňov, natrafila som na informácie o báze pod očné tiene značky Artdeco. Keďže ohlasy na bázu Artdeco boli veľmi pozitívne, kúpila som ju a vyskúšala. Táto báza má trochu hutnejšiu konzistenciu a jemne perleťový efekt. Je predávaná v maličkej dóze a vytvorí na viečku príjemný zamatový film, na ktorý sa očné tiene dobre nanášajú.


 

Bázu Artdeco som používala pomerne dlho, kým som nezistila že rovnaký efekt ako báza má i tekutý makeup. Ak použijete vo funkcii bázy tekutý makeup, ktorý je ideálny pre vašu pleť, efekt je minimálne taký dobrý ako pri báze, ak nie lepší. Farebné zjednotenie farby viečka je s makeupom ešte výraznejšie a výdrž očných tieňov rovnako dobrá. Spomenúť musím i finančnú výhodnosť makeupu, ktorý aj tak kupujem na pleť tváre a ušetrenie prostriedkov za bázu – ak si dobre spomínam, báza Artdeco stála okolo 4 eur.


 

Ďalší stupeň nastal, keď som sa zoznámila s rozjasňovačom Pupa. Je to veľmi šikovný pomocník na rozjasnenie pokožky v očnom okolí, ale dá sa využiť i inak. Kupovala so ho pôvodne najma na oblasť kruhov pod očami, ale v návode som sa dočítala že je možné ho použiť i ako bázu pod očné tiene, teda na horné očné viečko. Skúsila som a zostala som verná práve tomuto spôsobu vytvorenia podkladu pod očné tiene. Rozjasňovač Pupa vytvorí na očnom viečku veľmi príjemnú, jemnú vrstvu, ktorá sa ľahko vstrebe do pokožky, zjednotí jej farbu a výborne prijíma pigmenty očných tieňov.

Pre výraznejšiu farbu očných tieňov používam pod očné tiene krémovú ceruzku NYX, ale i pod ňu nanášam rozjasňovač PUPA, alebo makeup ako podklad. Keď sa očný tieň nanesie na krémovú ceruzku NYX bielej, alebo inej farby, jeho farba je oveľa intenzívnejšia a efekt výraznejší. Krémové ceruzky NYX si môžete zakúpiť v Obchode supervizaz.net.

  

 

 

Podobne funguje paletka Sleek Primer Palette. Podľa farby očného tieňa sa na očné viečko nanesie krémový základ v rovnakej farbe, vďaka čomu je farba očného tieňa intenzívnejšia. Ak si dobre pamätám, Julka v diskusii spomínala že túto paletku vlastní a používa, tak nám možno v diskusii popíše či je s ňou spokojná a či nanáša krémové farby priamo na pokožku, alebo pod ne aplikuje ešte inú bázu. 

 

Samostaným druhom sú špeciálne bázy, ktorých hlavným účelom je vytvoriť podklad pod glitrové očné tiene. Tieto bázy majú hutnejšiu konzistenciu a lepivejšiu štruktúru.

Bázu pod očné tiene vyrába viacero výrobcov a ich cena je rôzna. Osobne mám skúsenosti len s bázou od Artdeca, ktorá je na webe veľmi priaznivo hodnotená. Známe su i bázy od NYX,  Elf, LR, Sephora, Essence. Ak máte s niektorými z nich skúsenosti, budem rada ak ich popíšete v diskusii a podelíte sa o ne. 

Dnešný príspevok bol najmä popisom mojich osobných skúseností. Myslím že ak chcete aby vaše líčenie očí vyzeralo profesionálne, je podklad pod očné tiene nevyhnutnosťou. Zároveň si však myslím že nie je nutné používať pod očné tiene len výrobky so značením báza, pretože rovnako dobre môžu poslúžiť i iné alternatívy.
 

Používate bázu pod očné tiene? Súhlasíte s tým, že líčenie bez podkladu nie je také kvalitné ako s podkladom? Používate priamo bázu, alebo využívate vo funkcii bázy nejaký iný výrobok? S ktorou bázou máte najlepšie skúsenosti a ktorá vám nevyhovuje a prečo? Ak máte chuť, zapojte sa do ankety, alebo popíšte svoje skúsenosti v diskusii!

 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top