skip to Main Content

Make-up je prostriedkom dekoratívnej kozmetiky, ktorý má význam najmä pre ženy od istého veku. V období, kedy sa na vašej pleti začnú objavovať nedokonalosti ako pigmentové škvrny, vrásky, rozšírené žilky a pod., môže byť práve make-up nástrojom, ktorý dokáže krásne zjednotiť a rozžiariť pleť a tým dodať žene viac sebavedomia. O súvise líčenia a veku nájdete na blogu samostatný článok tu.


Čo je pri výbere dôležité

Pri nákupe make-upu je dôležitý nielen správny odtieň, ale aj konzistencia. Zatiaľ čo vhodný make-up dokáže pleť rozžiariť a vylepšiť, nevhodný odtieň, alebo konzistencia môžu vyvolať zvláštny, umelý, tvrdý dojem, alebo zvýrazniť vrásky či nedokonalosti pleti.

Každá pleť je jedinečná v tom, akú tmavosť a farebnú teplotu má. Pleť sa môže mierne farebne meniť nielen počas roka vplyvom slnka, ale zmeny môžu vyvolať i zdravotné problémy, alebo hormóny.

Zabudnite na všetky odporúčania o vhodnom názve odtieňa pre vašu pleť. Spoľahnite sa len na to, či odtieň ladí s pleťou, alebo nie.

Nepotrebujete farbu svojej pleti pomenovať, práve naopak. Názov odtieňa make-upu môže byť dosť zavádzajúci a môže vás dokonale zmiasť, pretože môžete naraziť na odtieň s názvom „golden beige“, ktorý bude výrazne chladný a pod..

Pre nákup daného odtieňa make-up nie je dobrým dôvodom ani fakt, že vyhovuje vašej priateľke a vyzerá na nej skvele. Dôležité je otestovať ho na vašej vlastnej pleti.


Tmavosť make-upu

Väčšina žien dokáže posúdiť tmavosť svojej pleti. Vo všeobecnosti sa dá pleť rozdeliť do trochu skupín – svetlá, stredne tmavá a tmavá. Pri konzultáciách sa stretávam najčastejšie s bledou a stredne tmavou pleťou. I ženy ktoré sú v zime dosť bledé, môžu mať v letnom období o 1-2 odtiene tmavšiu pokožku.

Ak sa rozhodnete pre určitý druh make-upu, pri ktorom vám vyhovuje konzistencia a zloženie, prezrite si v kľude v predajni očami všetky odtiene. Vyberte odtiene, ktoré sa vám svojou tmavosťou zdajú vhodné pre vašu pleť.

Ak ste bledá, skúšajte najsvetlejšie odtiene, ak je tmavosť vašej pokožky stredne tmavá, hľadajte stredne tmavé a pod.. Nezabudnite samozrejme zohľadniť i farebnú teplotu daného odtieňa.

Nedarí sa vám nájsť vhodne tmavý makeup? Kúpte si z daného makeupu dve tmavosti (o niečo svetlejšiu a o niečo tmavšiu) a jednoducho ich zmiešajte do požadovanej tmavosti.


Farebná teplota make-upu

Odhadnúť farebnú teplotu svojej pleti môže byť pohľadom naozaj ťažké. Spoznaním svojho farebného typu získate úplnú istotu, ale aj bez neho si môžete správne vybrať odtieň make-upu. Vyberte si z ponuky danej značky make-upu vo vašej tmavosti niekoľko odtieňov, ktoré sa vám zdajú najviac podobné farebnej teplote vašej pleti:

  • Ak máte v pleti zlaté, žlté, oranžové, alebo broskyňové tóny, hľadajte i v make-upe teplé pigmenty. Vhodné budú žltkasté, oranžové, zlatisté odtiene v primeranej tmavosti.
  • Ak máte naopak pleť výrazne ružovú, alebo s namodralým podtónom, hľadajte chladné odtiene s nádychom do ružova a opäť zohľadnite ich tmavosť.

Ak ste niekde medzi, hľadajte vyrovnanejší podiel teplých a chladných pigmentov, s miernou prevahou tepla, alebo chladu.

zdroj foto: allegro.pl (odtiene make-upu „Dermacol 24h control“)

Je úplne normálne, že v lete potrebujete trochu iný odtieň make-upu, spravidla trochu tmavší a mierne teplejší. Preto je výborné zakúpiť si dva odtiene („letný“ a „zimný“) a v priebehu roka si namiešať ideálny odtieň podľa množstva bronzu na vašej pokožke.


Konzistencia make-upu

Odhadnúť vhodnú konzistenciu make-upu je rovnako dôležité ako vybrať jeho správnu farebnú teplotu. Mastná pleť potrebuje suchšie, matujúce make-upy ktoré dokážu vytvoriť prepúdrovaný efekt, zatiaľ čo suchá pleť si žiada hydratačné, ľahšie zloženie make-upu.

Ak vám nevyhovuje make-up a máte pocit masky na tvári, alebo príliš mastný dojem, dôvodom je práve zle vybratá konzistencia. V tom prípade skúste hľadať niečo iné.

Možnosťou sú i BB krémy, ktoré však väčšina výrobcov vyrába v príliš teplých odtieňoch. Ďalšou alternatívou je vyrobiť si ľahší tónovací krém doma zmiešaním vášho obľúbeného denného krému s make-upom, Počítajte však samozrejme s nižšou krycou schopnosťou.


Ako make-up otestovať

Make-up nakupujte len v predajni, kde máte možnosť výrobok otestovať. Keďže vo väčšine predajní s kozmetikou je umelé osvetlenie, neodporúčam testovať odtiene priamo tam.

Dôležité je posúdiť odtieň pri dobrom dennom svetle. Ideálny je jasný deň, kedy nebude zamračené, ale vhodné nie je ani priame slnečné svetlo.

Vytvorte si malú plastovú paletku odtieňov – poslúžiť môže napr. plastové púzdro na doklady, obal od CD, téglik od krému a pod., a v predajni si z testerov na tento podklad naniesť niekoľko odtieňov make-upu. Nezabudnite si pred nanesením vzoriek na podklad fixkou popísať čísla odtieňov.

Ak máte možnosť, odneste si vzorky domov a testujte ich v kľude pri okne, alebo požiadajte o pomoc priateľku a spolu vyjdite z predajne na denné svetlo. V zrkadle pozorujte, ktorý odtieň najviac splynie s vašou pleťou.

Naneste jednotlivé odtiene na oblasť čeľuste. Toto miesto je vhodné testovať preto, aby ste mali istotu, že odtieň bude ladiť nielen s pokožkou tváre, ale i s krkom. Každý odtieň dokonale vmasírujte do pleti. Zapracovanie do pleti je dôležité, pretože farba vyzerá inak ak je len ľahko nanesená na pleť a inak, keď sa do pleti zapracuje.

Takto naneste vedľa seba niekoľko odtieňov a hľadajte ten, ktorý s pleťou najviac splynie.

Nevhodné odtiene vám na pleti vytvoria kriedovitý, ťažký, tmavý, našedlý, alebo príliš žltý, či oranžový povlak.

Ideálny odtieň, ktorý verne kopíruje farebné vlastnosti vašej pokožky spoznáte tak, že pri ňom budete mať dojem, že na danom mieste nemáte nanesené vôbec nič.

mylaupshaw.com

Ideálne farby ako alternatíva make-upu

Ak make-up nosiť nechcete, alebo nemôžete, je ideálne poznať svoj farebný typ. Veľa mojich klientiek pri šatkovej metóde videlo, aký veľký vplyv na kvalitu a farbu ich pleti majú farby oblečenia v blízkosti tváre.

Vhodný odtieň dokáže pleť krásne opticky zjednotiť a vyhladiť, zatiaľ čo nevhodný zvýrazní každú nedokonalosť a vytvorí na pleti nepekný farebný nádych.

Našli ste už svoj ideálny odtieň make-upu? Ako ste ho vyberali? Používate make-up i v letnom období? Ako riešite fakt, že v zime a v lete potrebujete trochu iný odtieň make-upu? V akom veku ste začali make-up používať? Podeľte sa v diskusii o svoje skúsenosti, prípadne popíšte svoj obľúbený make-up.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top