

Vďaka tomu, že som svoju pleť make-upom nezjednotila, nevyzerala tak kompaktne ako po nalíčení zvyčajne vyzerá. A ja som si uvedomila, že podkladový make-up má pre moju tvár vekom čoraz väčší význam.
Keď má žena 20, nemusí sa líčiť vôbec. Jej pleť je mladá, žiarivá, väčšinou bez problémov. V tomto veku je na žene krásne už len to že je taká mladá. I v prípade že nosí nevhodné farby, alebo líčenie, nevyzerá to úplne katastrofálne.
S pribúdajúcimi rokmi sa nám na tvári, okrem pribúdajúcich vrások, objavujú aj pigmentové škvrny, pokožka sa stáva tenšou a menej pružnou, očné viečka strácajú elasticitu a môžu začať ochabovať. Naša pleť i oči sa stávajú s pribúdajúcim vekom bledšími, tlmenejšími a menej žiarivými. A logicky nastupuje potreba tieto prejavy zmierniť, alebo skryť. Tak aby sme obnovili žiarivosť, ktorú sme mali v 20-tke a dodali tvári iskru. Vhodné líčenie môže byť nástrojom, ktorý nám v tejto snahe pomôže.
Pleť zjednotená make-up vyzerá kompaktnejšie, pestovanejšie a preto i žiarivejšie a mladšie. Pevnú, sviežu a žiarivú pleť ktorú má žena vo veku 20 rokov, môžeme vo vyššom veku vytvoriť make-upom. Samozrejme za predpokladu že správne odhadneme pomer teplých a chladných pigmentov, úroveň tlmenosti a tmavosti make-upu.

Zjednotenú pleť môžeme zvýrazniť líčením očí a pier. Tu platí pravidlo, že čím sme staršie, tým viac by sme mali ubrať z výraznosti, kontrastnosti, žiarivosti, farebnosti a tmavosti líčenia. To čo na nás vyzeralo dobre keď sme mali 20 rokov, môže vyzerať vo veku 35 rokov lacno a prehnane. Vo vyššom veku je menej často viac.
Ak ste vo veku 20 rokov nosili hrubé očné linky, v 35-40 rokoch je potrebné linky zjemniť alebo vynechať a zamerať sa najmä na „vyliftovanie“ vonkajších kútikov očí, ktoré majú tendenciu poklesnúť. Hrubá linka nanesená bez rozmyslu, na tento fakt práve upozorní. V tomto veku je vhodné spoznať svoj tvar očí a naučiť sa pracovať s očnými tieňmi, ktorými môžeme úspešne vymodelovať ich tvar a potlačiť tak negatívne účinky menej pevnej pokožky a ochabovania viečok. Vhodné nalíčenie dokáže v tomto smere zázraky – oči sa otvoria, rozžiaria a vyliftujú. Naša tvár dostane zrazu oveľa sviežejší, iskrivejší a mladší výraz.

Kristin Davis
Ak ste vo veku 20 rokov nosili červený rúž, v 35–ke by ste mali svoj odtieň rúžu vyberať s väčšou starostlivosťou. Ideálne je poznať správny pomer teplých a chladných pigmentov, ktoré vaša tvár potrebuje. Nevhodne zvolený odtieň, tmavosť, čistota, či žiarivosť rúžu dokážu narobiť na tvári nesúlad a čím sme staršie, tým viac je zrejmý.

Ak je vaše obočie vekom bledšie, alebo redšie, je ideálne ho mierne (a citlivo) zvýrazniť tieňom alebo ceruzkou a rovnako je vhodné dodať tvári farbu. Líca, ktoré boli vo veku 20 rokov prirodzene ružové alebo marhuľové, sú zrazu akési bledšie a vtedy dokáže správny odtieň lícenky veľa. Rozžiari tvár a dodá jej iskru a plasticitu.

Čím sme staršie, tým prirodzenejšie by sme sa mali líčiť. Nemyslím tým, že by sme mali nosiť len nevýrazné, alebo „natur“ líčenie. Myslím líčenie, ktoré nás zvýrazní, ale neprebije. Každú
väčšiu odchýlku od našej prirodzenej úrovne kontrastu a tmavosti totiž vidieť tým viac, čím sme staršie. A vyvoláva to neprirodzený dojem.

Cynthia Nixon
Máte skúsenosť, že vekom sa pre vás stávajú dôležité iné prípravky dekoratívnej kozmetiky, ako v predchádzajúcich rokoch? Spozorovali ste, že líčenie ktoré ste nosili niekoľko rokov už k vašej tvári neladí? Bez ktorého líčidla by ste nemohli existovať? Diskusia je tu opäť pre vás!