skip to Main Content

Tip na tento príspevok som dostala od čitateľky Lenky: „Dobý deň, veľmi rada sledujem Váš blog. Mohli by ste napísať niečo o tom, aké líčenie sa hodí akému typu a ako sa líčiť pri rôznych tvaroch očí – vypuklé, malé atď. Ďakujem. Lenka“
Lenka obsiahla vo svojej otázke viacero tém. V tomto článku sa budem zaoberať farbami líčenia pre jednotlivé farebné typy.

Pri výbere vhodných odtieňov líčenia je to rovnaké ako pri výbere farieb oblečenia a doplnkov. Ak poznáte svoj farebný typ, viete aké farby oblečenia ladia s vašou prirodzenou farebnosťou. Ak si farby líčidiel vyberiete podľa rovnakého kľúča, efekt bude rovnaký – harmónia v tvári a príjemné farebné vyžarovanie.

Pri výbere farby líčidiel treba brať do úvahy odtieň farby, ale rovnako dôležitá je i úroveň kontrastu a tmavosti vhodných pre váš farebný typ. Mnoho článkov na webe sa venuje líčeniu podľa farby očí. Nie je možné všeobecne povedať, že napríklad zeleným očiam pristanú bronzové očné tiene. Dôvodom je to, že zelené oči môžu mať výrazne teplý, výrazne studený, alebo neutrálny odtieň a podľa toho je potrebné zvoliť odtieň očného tieňa. Je dôležité poznať svoj farebný typ a svojej farebnosti prispôsobiť farby líčenia. Podrobnejší popis podľa jednotlivých farebných typov nasleduje.

SVETLÝ TYP – ožíva v svetlých, jemných, pastelových odtieňoch, preto aj v líčení je vhodné voliť svetlé a jemné farby. Veľké kontrasty pre tento typ nie sú vhodné, najlepšie vyzerá v tónoch jednej farby, napr. bledozelený + stredný zelený očný tieň, alebo v kombinácii jednej farebnej a jednej neutrálnej farby.
Príliš tmavé a príliš žiarivé líčenie nie je vhodné, preto by sa tento typ mal vyhnúť čiernej ceruzke na oči a zvoliť radšej šedú, modrú, kakaovú, či hnedú. Rúž a lícenka v jemných, sviežich farbách budú vhodnou voľbou.

TMAVÝ TYP – na rozdiel od svetlého typu ožíva v tmavých, sýtych farbách a potrebuje vyššiu úroveň kontrastu. Vynikne najviac v kombinácii tmavého a svetlého očného tieňa, pretože takáto kombinácia kontrast vytvára. Na pohyblivé viečko je ideálny svetlý očný tieň, do lomu oka stredne tmavé a tmavšie odtiene šedej, či hnedej. Tmavo-hnedá, hnedo-čierna, tmavá kakaová, alebo čiernou ceruzka zabezpečia tiež vysoký kontrast.
Lícenka a rúž v sýtej ružovej, alebo terakotovej farbe budú vyzerať na tmavom type najlepšie. Odtieň vyberajte viac teplý, alebo studený podľa toho či ste tmavá jeseň, alebo tmavá zima.

KONTRASTNÝ TYP – všetky jasné, farebné odtiene očného tieňa budú vyzerať dobre v kombinácii s tmavším tieňom. Rovnako ako tmavý typ potrebuje vysokú úroveň kontrastu a hodia sa mu tmavšie kontúrovacie ceruzky na oči. Žiarivý ružový, červený alebo marhuľový rúž a lícenka zabezpečia harmóniu, pozor však na preplácanosť – vyberte si či zvýrazníte oči, alebo pery.

TLMENÝ TYP – aby ste nezničili jeho jemné, tlmené a elegantné vyžarovanie, nie je vhodné používať príliš tmavé, ani veľmi farebné líčenie. Ak sa pri tlmenom type zvolia vhodné odtiene líčidiel, z nenápadnej sivej myšky sa stáva nádherná elegantná žena. Ideálne sú všetky jemné, zamatové odtiene tieňov na oči, skombinované s neutrálnou hnedou, kakaovou, alebo sivou, bez výrazných kontrastov. Tomuto typu pristane dymové líčenie, nie však príliš tmavé a výrazné.
Rúž a lícenku volíme v neutrálnych tlmených odtieňoch. 

CHLADNÝ TYP – voľte výrazne chladné odtiene očných tieňov a pri letnom chladnom type ich kombinujte so šedou alebo antracitovou ceruzkou na oči, pri zimnou chladnom type s čiernou. Vhodné sú i farebné ceruzky na oči, najmä pri letnom type. Dôležité je opäť dosiahnuť želanú úroveň kontrastu – pri letnom type nízku – strednú, pri zimnom strednú – vysokú. Ideálne sú modré, modrozelené, ružové, biele očné tiene, ktoré kombinujte so šedým, šedohnedým alebo čiernym očným tieňom do lomu oka. Lícenka a rúž by mali mať tiež výrazne chladný odtieň. Nevhodné sú všetky teplé farby líčidiel – marhuľové, terakotové, oranžové, žlté a teplé hnedé odtiene.

TEPLÝ TYP – tu je to naopak ako pri chladnom type. Výrazne teplé až neutrálne odtiene sú ideálne a je potrebné vyhnúť sa chladným farbám – modrej, chladnej zelenej, ostrej bielej, chladnej ružovej. Ceruzka na oči je pre tento typ ideálna v bronzových, khaki a hnedých odtieňoch, lícenka a rúž vo farbách v ktorých cítite prítomnosť teplých pigmentov – žltých, hnedých, oranžových. Farby kombinujte v strednej úrovni kontrastu. Celkové vyžarovanie pri teplej jari by malo byť teplé a žiarivé, pri teplej jeseni by ste mali líčením vytvoriť teplý ale tlmenejší dojem.

Spoznať svoj farebný typ prináša okrem pocitu sebavedomia i ušetrené peniaze. Prestanete kupovať odtiene líčidiel, ktoré vám farebne nesedia a zostarnú na polici v kúpeľni nepoužívané. Líčením vo vašich ideálnych farbách dosiahnete v tvári príjemnú harmóniu ktorú ocení i vaše okolie. Viac o farebnej typológii TU.
Lenke ďakujem za tip na článok.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top