skip to Main Content
Námetom k dnešnému článku bola moja návšteva u klientky Vierky doma. Vierka potrebovala pretriediť šatník a keďže veci v jej šatníku sú z kvalitných materiálov a neboli lacné, mala problém sama sa s nimi rozlúčiť.

ilustračné foto: beautyclub.kloop.kg

Vierkin farebný typ a tvar postavy som už poznala. Má tmavú zimnú farebnosť a krásnu ženskú postavu typu presýpacích hodín. Je úspešnou ženou, ktorá v práci potrebuje vyzerať seriózne a upravene. Štylisticky ju to ťahá k elegancii, klasike až nekonvenčnosti, čo skvele ladí s jej telesným tvarom. Vierka má rada kostýmy, blúzky, elegantné topy a šaty, dobre sa cíti i v nohavicových kostýmoch.

Vierkin šatník je obsiahly a aj keď mi pred stretnutím spomínala, že má toho veľa, keď som naživo videla to množstvo oblečenia, bola som naozaj prekvapená. Už pred mojou návštevou Vierka svoj šatník rozdelila na veci ktoré dlhšie nenosí a na aktuálne kúsky, ktoré nosí rada. Väčšina oblečenia v jej šatníku pochádza z dielne istej módnej návrhárky, je z kvalitných materiálov (hodváb a pod.) a preto je pre Vierku ťažké zbaviť sa oblečenia ktoré nenosí. Chcela mať istotu, že to čo vytriedi, nie je pre ňu vhodné strihom, farbou, ani štýlom.

Časť šatníka s aktuálnymi nosenými kúskami bola takmer celá vhodná. Veľa vecí si Vierka zakúpila po konzultácii Určenie farebného typu a mala tam krásne farby – lesnú zelenú, sýtu fialovú, námornícku i čínsku modrú, tmavú antracitovú. červenú, bielu a pod.. Pred konzultáciou mala tendenciu vyberať si viac tlmené kúsky, preto ma veľmi potešilo, keď som videla ako krásne vyzerá v nových tmavých zimných farbách.

Klasické elegantné tmavé saká, čierne nohavice, antracitová a čierna sukňa sú pre farebnosť Vierky i jej štýl veľmi vhodné, ladia i štylisticky. Vierka ich vhodne dopĺňa farebnými topmi a bielymi blúzkami. Ukázali sme si, ako môže oblečenie vrstviť i ako urobiť kombinácie zaujímavejšími voľbou vhodných doplnkov.

Všetky vhodné outfity sme nafotili. Vierka tak bude mať inšpiráciu. najmä počas uponáhľaných rán, kedy žena nemá veľa času na vymýšľanie kombinácií oblečenia. Zalistuje vo fotografiách a oblečie si kombináciu, na ktorú práve bude mať chuť i náladu. V dnešnej dobe mobilných telefónov s fotoaparátmi je fotenie skvelým spôsobom, ako mať stále k dispozícii svoje obľúbené a vydarené outfity. Stačí tak málo – postupne si budovať svoju databázu outfitov tak, že vždy keď sa v oblečení skvele cítite, odfotíte sa v ňom a outfity si ukladáte v samostatnej zložke, prípadne si vytvoríte podzložky podľa ročného obdobia, príležitosti, farby a pod..

V druhej časti šatníka sa nachádzalo oblečenie, ktoré je síce staršie, ale tiež veľmi kvalitné. Niektoré z týchto vecí boli nemoderné (strihy pôsobili usadlo), alebo v nevhodných farbách (tlmené, alebo príliš bledé odtiene), alebo sa Vierke nehodilo tvarovo, či štylisticky (našli sme sako, pri ktorom sme obe spontánne vyhŕkli „krotiteľ levov v cirkuse“ :-)).

Z tejto skupiny oblečenia som Vierke odporučila vyradiť kúsky, ktoré sú nevhodné vo všetkých smeroch (farba, strih, štýl). Oblečenie ktoré je síce nemoderné, ale vo vhodných farbách a strihoch som nechala Vierke na uváženie – je možné že dané strihy sa do mody vrátia a kvalitný materiál je zárukou toho, že oblečenie bude vyzerať dobre i po čase. Niektoré nadčasové kúsky si Vierka ponechala, aj keď i v tomto prípade je potrebné zvážiť, či je nutné mať v šatníku 4 elegantné čierne saká, alebo postačia dve. Pri takomto rozhodovaní je dobré riadiť sa pocitom a inštinktom – ideálne je nechať si tie saká, v ktorých sa Vierka najlepšie cíti.

ilustračné foto: monstermarketplace.com

Ak poznáte svoje ideálne farby, viete ako ich kombinovať, aké doplnky vám pristanú, aký štýl vám najviac vyhovuje a aké strihy oblečenia vašu postavu najviac zvýraznia, bude pre vás triedenie šatníka jednoduchšie. Občasné pretriedenie šatníka má veľa výhod, pretože:

  • objavíte oblečenie, na ktoré ste už zabudli
  • pri skúšaní či vám oblečenie sedí, možno objavíte nové kombinácie, ktoré vás predtým nenapadli
  • uvedomíte si, aké kusy odevov, aké farby a doplnky vám v šatníku chýbajú
  • budete mať skvelý pocit poriadku, vzdušnosti a prehľad o tom, čo vlastne v šatníku máte.

Ako je to u vás? Skladujete vo svojom šatníku oblečenie, ktoré nenosíte? V ankete sa môžete zamyslieť nad dôvodmi prečo to robíte.
Nakupujete oblečenie vždy s ohľadom na to, či zapadne do vášho šatníka a budete ho mať s čím kombinovať? Ako často triedite svoje oblečenie? Čo býva pre vás najčastejším impulzom k pretriedeniu šatníka? Lúčite sa s oblečením ľahko? Dávate ho priateľkám, rodine, sociálne slabším, do kontajnerov na textil, alebo na charitu? Robíte si s priateľkami malé burzy nenoseného oblečenia?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top