skip to Main Content

Vo vašich mailoch a príspevkoch do diskusie sa už viac krát objavila poznámka že pri určení svojho farebného typu sa neviete rozhodnúť medzi tmavým a tlmeným typom. Je to dosť častý problém a nastáva v prípade že má žena sýtejšiu farebnosť a tmavšie oči.

Farebnosť ženy nemusí byť úplne jasne vyhranená, to znamená že nemusí byť učebnicovým príkladom daného farebného typu. Môže sa nachádzať na „polceste“ k susednému farebnému typu a vtedy je naozaj veľmi ťažké len bežným pozorovaním určiť rozdiely. Len šatkový test ukáže, ktorá skupina farieb viac ladí s farebnosťou tváre.

Farebná typológia je založená na popisnosti, pozorovaní farebných vlastností pokožky, očí a vlasov. Pozoruje reakcie pokožky a očí na jednotlivé vlastnosti farieb.

Tlmený jesenný typ

Ako už z názvu tlmeného farebného typu vyplýva, jeho farebnosť  je jemnejšia, tlmená. Tento typ je často omylom zaraďovaný do iných farebných skupín a to najmä preto, lebo pri ňom nie je na prvý pohľad zrejmá farebná teplota ani tmavosť.

Farby tlmeného jesenného typu sú neurčité, jemné a nesedia mu čisté, živé farby. V tvári prevažujú teplé pigmenty, ale nie je úplne teplá.


Keira Knightley – tlmený jesenný typ 


Tmavý jesenný typ

Tmavý jesenný farebný typ vystihuje slovo sýtosť, ktorá sa však často vyskytuje i u tmavšej verzie tlmených typov. Tmavý farebný typ však potrebuje menej tlmené, odtiene farieb. Je podobne teplotne neutrálny ako tlmený typ, ale farby pre tmavú jeseň sú čistejšie a nie také jemné ako pri tlmenom type.


Leighton Meester – tmavý jesenný typ


Niekedy je ťažké rozhodnúť 

Výsledok pozorovania v domácich podmienkach nemusí byť vždy presný, pretože každá farba môže mať viac farebných vlastností a teda existujú i odtiene v ktorých vyzerajú dobre oba spomínané farebné typy.

Určiť bezpečne z fotografie tlmený farebný typ, predpokladá podrobné skúmanie veľkého množstva fotografií. Dokonca i pri osobnom kontakte nemusí byť farebná teplota, tmavosť či miera kontrastu tlmeného typu zrejmá.

U niektorých žien funguje pri výbere vhodných farieb veľmi dobre inštinkt. Dokážu vycítiť, v akých farbách ich tvár vyzerá najlepšie. Často sa však stáva, že ženy sú fixované na pomerne úzky okruh farieb v ktorých vyzerajú dobre.

Ak sa vďaka konzultácii Určenia farebného typu dozviete viac o vlastnostiach farieb a naučíte sa posudzovať ktorá farba je pre ktorý farebný typ vhodná, budete si vedieť vyberať zo širšej škály farieb a váš šatník bude pestrejší, veselší, živší. Pozitívne reakcie okolia sú zaručené!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top