skip to Main Content

Vo vašich mailoch a príspevkoch do diskusie sa už viac krát objavila poznámka že pri určení svojho farebného typu sa neviete rozhodnúť medzi tmavým a tlmeným typom. Je to dosť častý problém a nastáva v prípade že má žena sýtejšiu farebnosť a tmavšie oči.

Farebnosť ženy nemusí byť úplne jasne vyhranená, to znamená že nemusí byť učebnicovým príkladom daného farebného typu. Môže sa nachádzať na „polceste“ k susednému farebnému typu a vtedy je naozaj veľmi ťažké len bežným pozorovaním určiť rozdiely. Len šatkový test ukáže, ktorá skupina farieb viac ladí s farebnosťou tváre.

Farebná typológia je založená na popisnosti, pozorovaní farebných vlastností pokožky, očí a vlasov. Pozoruje reakcie pokožky a očí na jednotlivé vlastnosti farieb.

Tlmený jesenný typ

Ako už z názvu tlmeného farebného typu vyplýva, jeho farebnosť  je jemnejšia, tlmená. Tento typ je často omylom zaraďovaný do iných farebných skupín a to najmä preto, lebo pri ňom nie je na prvý pohľad zrejmá farebná teplota ani tmavosť.

Farby tlmeného jesenného typu sú neurčité, jemné a nesedia mu čisté, živé farby. V tvári prevažujú teplé pigmenty, ale nie je úplne teplá.


Keira Knightley – tlmený jesenný typ 


Tmavý jesenný typ

Tmavý jesenný farebný typ vystihuje slovo sýtosť, ktorá sa však často vyskytuje i u tmavšej verzie tlmených typov. Tmavý farebný typ však potrebuje menej tlmené, odtiene farieb. Je podobne teplotne neutrálny ako tlmený typ, ale farby pre tmavú jeseň sú čistejšie a nie také jemné ako pri tlmenom type.


Leighton Meester – tmavý jesenný typ


Niekedy je ťažké rozhodnúť 

Výsledok pozorovania v domácich podmienkach nemusí byť vždy presný, pretože každá farba môže mať viac farebných vlastností a teda existujú i odtiene v ktorých vyzerajú dobre oba spomínané farebné typy.

Určiť bezpečne z fotografie tlmený farebný typ, predpokladá podrobné skúmanie veľkého množstva fotografií. Dokonca i pri osobnom kontakte nemusí byť farebná teplota, tmavosť či miera kontrastu tlmeného typu zrejmá.

U niektorých žien funguje pri výbere vhodných farieb veľmi dobre inštinkt. Dokážu vycítiť, v akých farbách ich tvár vyzerá najlepšie. Často sa však stáva, že ženy sú fixované na pomerne úzky okruh farieb v ktorých vyzerajú dobre.

Ak sa vďaka konzultácii Určenia farebného typu dozviete viac o vlastnostiach farieb a naučíte sa posudzovať ktorá farba je pre ktorý farebný typ vhodná, budete si vedieť vyberať zo širšej škály farieb a váš šatník bude pestrejší, veselší, živší. Pozitívne reakcie okolia sú zaručené!

Klikni a stiahni si svoj ťahák na kombinovanie farieb:

Klikni a stiahni si svoj ťahák na kombinovanie farieb:
Back To Top