
„Mimochodem tyto stránky jsou skvělé, ocenila bych hlavně víc článků o barvách vlasů podle typologie, všude jsou jen povrchní informace, kadeřníci typologii většinou nerozumí vůbec. Jak jsem viděla víckrát sama na sobě, špatná barva vlasů člověka posune do úplně jiného typu a aby to nevypadalo blbě, musí se tomu všechno přizpůsobovat. Výsledkem o x let navíc. Jana

Hlavně je náročné vybrat nějaké tlumené odstíny barev na vlasy, buď je všechno moc světlé, nebo tmavé, případně enormně teplé a řvavé, meziodstíny nezvládají ani kadeřnice, už mám odzkoušeno.“
Súhlasím s Jankou v tom, že vhodná farba vlasov je dosť zásadná a že ak sa neodhadne správne, výsledok môže spôsobovať problémy. Zle zvolený odtieň, tmavosť, alebo technika farbenia môžu vytvoriť dojem vyššieho veku, usadlosti, lacný, tvrdý dojem, zvýrazniť vrásky, dodať pleti nevhodný farebný podtón, zakaliť farbu očí, urobiť tvár neviditeľnou a pod..
Janka správne podotkla i to, že následne vzniká začarovaný kruh, kedy žena začne nevhodnej farbe vlasov prispôsobovať oblečenie a líčenie a výsledok je väčšinou neprirodzený a čudný.
Farba vlasov robí vo vizáži veľa
Farba vlasov vašu tvár ovplyvňuje rovnako ako farby oblečenia, ktoré máte v blízkosti tváre – negatívne účinky nevhodnej farby vlasov sú rovnaké, ako účinky nevhodnej farby oblečenia, doplnkov či šperkov.
Tak ako pri farbe oblečenia, i pri farbe vlasov je dobré poznať úroveň farebnej teploty tváre, miery kontrastu a tmavosti k tomu, aby mohol byť doporučený ideálny odtieň. Žiaľ podľa farebného typu nie je možné presne určiť ideálnu farbu vlasov. Dôvod?
- i v rámci jedného farebného typu sú vždy isté rozdiely v pomere teplých a chladných pigmentov, miere tmavosti a kontrastu
- záleží i od veku ženy – čím viac šedín, tým je viac potrebné zohľadniť „silu“ farby, farebnosť sa vekom môže mierne meniť, čomu je tiež potrebné prispôsobiť farbu vlasov
- nejde len o farbu vlasov, ale i spôsob akým sú vlasy farbené – celoplošne, melír, ombré… technika farbenia má tiež veľký vplyv na to, akým dojmom vlasy pôsobia, ovplyvňuje najmä mieru kontrastu
- niektorým ženám prospieva mierne zosvetlenie prirodzenej farby vlasov, niektorým zase mierne stmavenie, prípadne zvýraznenie teplých, či chladných pigmentov, podpora farebnosti a pod.
3 vlastnosti, ktoré rozhodnú o úspechu
Nerada dávam všeobecné odporúčania, pretože viem, že každá z nás je neopakovateľným originálom a to čo funguje u jedného, nemusí vyzerať dobre na niekom inom. V nasledujúcom prehľade nájdete zopár všeobecných odporúčaní týkajúcich sa farby vlasov, ale aj výnimky z pravidiel.
Pri farbení vlasov nestačí dodržať primárnu farebnú vlastnosť tváre, ale svoju úlohu zohráva i sekundárna a terciálna vlastnosť a skladba týchto troch farebných vlastností je veľmi individuálnou záležitosťou.
Príklad: ženy chladného farebného typu majú väčšinou chladnú farbu vlasov, ale môžu mať rôznu mieru kontrastu i tmavosti. Preto nestačí zvoliť len vhodnú chladnú farbu vlasov, ale i dobre odhadnúť tmavosť a „čistotu“ farby.
SVETLÉ TYPY
Väčšina svetlých typov má v detstve i puberte svetlú farbu vlasov (ale nemusí to tak byť vždy) a vekom vlasy mierne tmavnú. Preto vyzerajú väčšinou dobre v blond odtieňoch, ale záleží od presného pomeru teplých a chladných pigmentov, či ich tvári bude lichotiť viac mierne chladný, neutrálny, alebo mierne teplý odtieň.
TMAVÉ TYPY
Tmavé typy môžu mať prirodzenú tmavosť od plavej až po čiernu. Ak si žena tmavého typu povie, že vzhľadom na svoju farebnosť môže výrazne stmaviť farbu vlasov, nemusí to dopadnúť dobre. Každá z nás má svoju individuálnu hranicu tmavosti, za ktorú by nemala ísť, ak nechce vyzerať tvrdo, lacno, či staršie.
KONTRASTNÉ TYPY
Kontrastné typy znesú vo vlasoch farebnosť, čistotu, kontrast, ale sú i tváre, ktoré vyzerajú lepšie v neutrálnych hnedých a plavých odtieňoch. I tu záleží od miery tmavosti a pomeru tepla a chladu v tvári.
TLMENÉ TYPY
Tlmené typy môžu mať farbu vlasov od svetlej plavej až po veľmi tmavú. Niektorým prospeje mierne zosvetlenie, melír, či ombré, pre iných je potrebné zachovať potrebnú sýtosť. Nasledujú príklady celebrít tlmeného leta a následne tlmenej jesene (v hornom rade svetlé podtypy, v spodnom tmavé).
CHLADNÉ TYPY
V literatúre sa vlasy chladných typov popisujú ako výrazne chladné – čierne, popolavé, s modrým, alebo kakaovým nádychom. Z praxe viem, že každé pravidlo má svoje výnimky a stáva sa, že chladné typy môžu mať vo vlasoch i malé množstvo teplých pigmentov.
TEPLÉ TYPY
Podobne ako pri chladných typoch, teplé typy nemusia mať nutne len výrazné ryšavé, zlaté, červené, či gaštanové vlasy. Sú tváre, ktorým viac prospieva neutrálny odtieň obsahujúci len teplé odlesky, alebo nádych teplých pigmentov.
Odstrihnite si pramienok…
Ak si odložíte malý prameň svojich vlasov s prirodzenou farbou, môže to byť skvelá pomôcka pre kaderníka. Neskôr, keď sa po rokoch farbenia už nepamätáte na svoju prirodzenú farbu a chcete sa k nej vrátiť, je ľahšie napodobniť ju :-).
Užitočnou pomôckou pri návšteve kaderníka môže byť tiež obrázok celebrity rovnakého farebného typu, na ktorom má farbu ktorú chcete docieliť. Je to lepšie, ako slovne popísať akú farbu chcete, pretože kaderník si môže vašu predstavu vysvetliť po svojom a rozčarovanie je na svete.
Ak presne poznáte pomer teplých a chladných pigmentov, mieru tmavosti a kontrast vašej tváre, požiadajte kaderníka o ukážku vzoriek odtieňov farieb a nenechajte si vnútiť odtieň o ktorom nie ste presvedčená.
Kaderníkom sa lepšie pracuje s klientmi, ktorých vlasy dlhšie poznajú a vedia, ako reagujú na farby, ako im farba chytá. Mať jedného kaderníka, ktorý pozná vaše vlasy, je preto ideálne, pretože môžete spolu dospieť k farbe ktorá bude naozaj ideálna.
Popis farebných pigmentov a odtieňov farieb na vlasy nájdete v súvisiacom článku: O farbách na vlasy a kaderníkoch
Patríte k ženám, ktoré už objavili svoju ideálnu farbu vlasov, alebo stále hľadáte? Ako interpretujete kaderníkovi svoju predstavu odtieňa? Máte stáleho kaderníka, ktorý už dokonale pozná vaše vlasy, alebo skúšate a hľadáte na základe referencií od známych?