skip to Main Content

„Športovo-elegantný štýl“ – slovné spojenie, ktoré mnoho ľudí bežne používa a ktoré sa zároveň množstvu ľudí zdá nelogické. Ako je to teda? Existuje?

Zamyslime sa najskôr nad významom oboch slov. Pod označením športový štýl si väčšina ľudí predstaví oblečenie ležérne, uvoľnené, pohodlné a neobmedzujúce. Pod označením elegancia zase oblečenie upravené, vkusné, sofistikované a vyvolávajúce seriózny dojem. Každý z oboch štýlov naozaj preferuje niečo iné (pohodlie vs. upravenosť) a preto sa môže zdať, že označenie „športovo-elegantný štýl“ je nezmyselné, že si tieto dva štýly protirečia.

Existuje množstvo zdrojov (knihy, web, časopisy), podľa ktorých môžete zaradiť svoj štýl medzi niektorý z popisovaných štýlov daného systému. Tieto systémy vzbudzujú dojem, že váš štýl musí patriť len do jednej skupiny, ze musí byť jasne vyhranený jedným smerom.

V praxi to tak však takto nie je – veľa žien má vo svojej osobnosti prvky viacerých štýlov, ktoré sú zastúpené v určitých pomeroch.

Preto spojenie „športovo-elegantný štýl“ nie je nezmyselné – popisuje štýl, ktorý má prvky pohodlia i upravenosti zároveň. Ide o oblečenie, ktoré nie je natoľko uvoľnené, aby pôsobilo málo upravene a naopak nie je natoľko seriózne, aby pôsobilo príliš strojene, alebo vážne. Je to elegancia, ktorá je trošku „zhodená“ ležérnejšími prvkami, alebo ležérnosť, ktorá je „povýšená“ elegantnými prvkami.

Na nasledujúcich kolážach nájdete všetky tri polohy – vľavo ležérnosť, vpravo klasickú eleganciu a v strede outfit, ktorý má prvky elegancie i ležérnosti.


Olivia Palermo


Christina Hendricks


MIchelle Obama

Aký je váš názor na športovo-elegantný štýl? Čo si pod týmto označením predstavujete? Páči sa vám spojenie elegantného a ležérneho?

Súvisiace články:
Ako možno oblečenie štylisticky vyzdvihnúť, alebo „zhodiť“
Mestský štýl
Ako kombinovať štýly
Ako získať štýl
Ako zladiť postavu presýpacích hodín (8) s neformálnym štýlom
I vzory majú svoj štýl
Ako vyzerať zaujímavo v džínsoch

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top