skip to Main Content
Tip na dnešnú tému mi dala Jana T.:

„Rozmýšľala som nad farebným typom Dity von Teese, mohla by byť tmavým jesenným typom? Bola by som Vám Beátka veľmi vďačná, ak by ste jej venovali samostatný príspevok, myslím si, že za to určite stojí, podľa viacerých má úžasný štýl.“

 
 

Dita von Teese, vlastným menom Heather Renée Sweet sa narodila v roku 1972 v americkom štáte Michigan. Jej matka bola manikérka a otec opravár strojov. Už ako dieťa ju fascinovala zlatá éra Hollywoodu, často napodobňovala hviezdy tejto doby. Od 5 rokov navštevovala baletnú školu, v 13 rokoch vystupovala s miestnou baletnou skupinou, od 15 rokov predávala v obchode so spodnou bielizňou a vo veku 19 rokov začala vystupovať v striptízových baroch.

Dita sa rozhodla, že jej vystúpenia budú celkom odlišné od bežných striptízových vystúpení. Uplatnila svoju záľubu v korzetoch, ozdobných podprsenkách, sexi nohavičkách a najmä podväzkových pásoch a pančuchách, stavila na retro účes a imidž pin-up modeliek štyridsiatych rokov. Úspech na seba nenechal dlho čakať.

Pre jej vášeň k štýlu 40. rokov sa stala súčasnou ikonou tohto štýlu. Účinkovala v niekoľkých tematicky zameraných filmoch, v roku 2002 bola jej fotografia na titulke časopisu Playboy a Dita má dnes na konte niekoľko menších úloh vo filmoch a prehliadky pre návrhárske domy Moschino a Marc Jacobs na Milánskom týždni módy.

K jej životným skúsenostiam patria aj drogy, ktorým v 90. rokoch prepadla. V čase keď ako teenagerka tancovala, bola často pod ich vplyvom.

V roku 2005 sa Dita von Teese vydala za kontroverzného speváka Marylina Mansona a tento vzťah ju urobil ešte známejšou. Po sobáši na nej bol badateľný vplyv tohto muža. Spolu sa obklopovali čiernymi stenami a kobercami, Ditino líčenie bolo tiež pochmúrnejšie a iné ako pred vzťahom. Manželstvo trvalo len 2 roky a po rozchode sa Dita obklopila farbami, aby si kompenzovala „čierne obdobie“. 

 

Jej vizáž je typická príliš svetlou pleťou, havraními vlasmi, výraznou červenou farbou rúžu, účesmi, líčením a oblečením v štýle 40. rokov. Je známa svojou originálnosťou a vyhraneným štýlom. Rada šokuje a ide proti prúdu. Rozhodla sa, že bude nielen vyzerať, ale i žiť ako hviezda minulosti.

Charakterizujú ju jej slová:

„Mám rada to, čo zdôrazňuje ženský tvar. Veľmi vysoké podpätky, korzety zvierajúce pás, dlhé červené nechty, nalíčenie. To všetko je veľmi ženské. Fetišizmus je tiež určitý spôsob zbožňovania ženskosti, extrémov, hľadania krásy v extrémoch. To ma vždy priťahovalo.“

Pseudonym Dita von Teese vznikol náhodou, keď Heather hľadala vhodné umelecké meno v telefónnom zozname. O jej živote som uviedla viac faktov ako pri iných celebritách. Dita je však natoľko zvláštna a originálna, že môže byť zaujímavé premýšľať nad tým, čo všetko v jej živote malo vplyv na to ako teraz vyzerá.

Dita von Teese sa farebnosťou štylizuje do podoby chladného až kontrastného zimného typu. Jedným z jej idolov je Elizabeth Taylor a na jej farebnosti je tento vplyv badateľný. Prirodzený farebný typ Dity nechem hádať. Ako dieťa mala blond vlasy teplejšieho odtieňa. Na niektorých fotografiách vyzerajú jej oči modré, na iných zelené, na ďalších neurčité. Po kliknutí sa vám otvorí niekoľko fotografií Dity z detstva a mladších rokov.

Isté je len to, že v zimnej farebnosti do ktorej sa Dita štylizuje, nevyzerá úplne harmonicky. Výrazné líčenie a rúž, rovnako ako príliš tmavé vlasy, nepôsobia prirodzene. Patria však k jej obchodnej značke a jej štýlu a bez nich by to už nebola ona. Dita na mňa pôsobí dojmom tlmeného typu, skôr jesenného ako letného. Na webe som nenašla žiadne fotografie z dospelosti, na ktorých by mala svoju prirodzenú farbu vlasov a pleti. Vlasy si farbí na tmavo a pleť zosvetľuje svetlým make-upom, čím svoju prirodzenú farebnosť dosť zásadne mení. Preto sa môžem mýliť. 

Nasleduje fotogaléria tváre Dity.

 

Postava Dity je žensky tvarovaná a najviac sa približuje tvaru presýpacích hodín. Má výrazne tvarovaný pás a plnšie, ženské boky. Prsia má umelé, dala si ich urobiť vo veku 21 rokov. Dita väčšinou nosí vintage kúsky, alebo žensky a elegantne strihané oblečenie, ktoré lichotí jej postave a zvýrazňuje jej ženské tvary. Našla som jedinú fotografiu v nohaviciach a nájdete ju v závere nasledujúcej fotogalérie.
 

Dita von Teeese patrí medzi osoby, ktoré ľudí delia na dva tábory – buď ju obdivujete, alebo sa vám nepáči. Myslím si, že štýl Dity nás môže inspširovať najmä zvýraznením ženskosti – sukne, topánky na podpätku, kostýmy, šaty, výrazne ženské účesy, výrazné farby, zaujímavé doplnky. Je jasné, že kopírovať jej štýl by v bežnom živote mohlo pôsobiť prehnane a neprimerane, sympatické ale na Dite je, že sa nebojí byť originálna, ženská a drží sa svojho štýlu. Ak patríte medzi štylistické typy, ktoré radi zvýrazňujú svoju ženskosť, potom vás štýl Dity môže inšpirovať.
 

 

Ako na vás štýl Dity von Teese pôsobí? Do ktorej skupiny patríte? Páči sa vám, alebo si myslíte že preháňa? Ak máte chuť, popíšte svoje dojmy v diskusii, alebo sa zúčastnite ankety.

  

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top