
Na bežných civilných fotografiách chceme všetci vyzerať dobre. Vyzerať dobre neznamená len vyzerať štíhlejšie vďaka vhodnej póze, vyzerať prirodzene vďaka výrazu tváre, vyzerať zaujímavo vďaka prostrediu a kompozícii, ale aj vyzerať harmonicky vďaka farebnej harmónii.
Keď pri písaní článkov hľadám ilustračné, voľne dostupné fotografie, často narážam na problém – mnohým fotkám totiž spomínaná farebná harmónia chýba. Farby sú najviac vnímaným prvkom dizjanu, preto takáto disharmónia dokáže pokaziť celý dojem z fotografie.
Chcete na svojich fotkách vyzerať výborne? Určite môžete. Stačí, ak vytvoríte harmóniu – tým, čo si oblečiete a ako sa nalíčite. Ak na fotografovanie zvolíte nevhodné farby, výsledok nebude taký dobrý, ako by mohol byť. K perfektnému výsledku vám pomôžu nasledovné odporúčania.
Líčenie
Na fotenie je dobré nalíčiť sa trochu výraznejšie, pretože fotografia uberá z intenzity líčenia. Snažte sa však dodržať harmóniu farebnej teploty líčenia. Ak napríklad použijete rúž s opačnou farebnou teplotou ako vaše vlasy a pleť, výsledok nebude ideálny. Ak budú vaše fotografie po nafotení retušované, dohliadnite si na to, aby tento jav nevznikol ani úpravami.
Výraznosť farieb
Ste krehká blondínka? Neobliekajte si ťažké jesenné farby, v opačnom prípade budete na fotke pôsobiť stratene, či unavene.
Sú ostré farby pre vás príliš silné? Nepoužívajte ich na fotenie, pretože v opačnom prípade bude vidieť iba vašu čiapku, šál a rúž.
Ak si oblečiete na fotenie oblečenie s vyšším kontrastom ako potrebujete, výsledok bude podobný – vaša tvár úplne zanikne. Ak zvolíte nevhodný kontrast farieb oblečenia, či líčenia, to, že ste na fotografii aj vy, si žiaľ nikto nevšimne.
Tmavosť
Tmavosť farieb má tiež vplyv na to, ako výrazne, alebo nevýrazne budete vyzerať. V príliš svetlých farbách budete posobiť stratene, v príliš tmavých zase bledo, či tvrdo.
Prispôsobte farby svojej tvári
I v prípade, že máte výrazne zmenenú farbu vlasov, snažte sa, aby na fotografii farby oblečenia a líčenia ladili s vašou tvárou. Ak sa vám to nepodarí, človek prezerajúci si vašu fotografiu, môže mať pocit umelosti, neprirodzenosti, niekedy až trochu lacný dojem.
Na fotke nechajte vyniknúť seba, nie vaše šaty
Prezrite si nasledujúce porovnanie. Na zábere vľavo je originálna fotografia, na zábere vpravo som graficky upravila farby šatky (nejde o žiadnu profi úpravu, čo určite vidíte :-), ale verím že pre ilustráciu to stačí).
Na originálnom zábere vľavo chýba farebná harmónia. Všimnite si, ako pri pohľade na záber vľavo, sú vaše oči neustále ťahané k šatke a aj keď sa pozriete na tvár modelky, opäť vás to bude očami ťahať k šatke.
Pri zábere vpravo sa vďaka farebnej harmónii fotografie, môžeme lepšie sústrediť na tvár modelky. Vzniká oveľa konzistentnejší dojem a harmonickejší efekt. V tomto prípade šatka tvár modelky dopĺňa, nie ruší.
Ak rešpektujete svoju farebnosť, na fotografii nemôžete vyzerať zle
Ak v bežnom živote nosíte farby, ktoré sú v harmónii s vašou tvárou, pri fotografovaní vás nemôže nič zaskočiť.
Farebná harmónia v bežnom živote a na fotografii, je postavená na rovnakých základoch: oblečenie, líčenie a doplnky by mali podporiť a zvýrazniť prirodzenú krásu tváre človeka. Mali by byť jej plynulým pokračovaním.
Harmóniu, alebo disharmóniu na fotografiách môžete ľahko začať vidieť, ak sa vo svojom oblečení fotíte (prečítajte si, prečo je dobré fotiť sa). Pri porovnávaní svojich fotografií v rôznych outfitoch, ľahko pocítite rozdiel medzi harmonicky zladenými outfitmi a tými, ktoré s vami veľmi neladia. Projekt Štýlová výzva vám v tom môže výrazne pomôcť.
Upravujete sa na fotenie inak? Ak nosíte svoje farby, ale vždy ste ich nenosili, vnímate na svojich starších fotografiách disharmóniu farieb? Ak si robíte databázu svojich outfitov, vnímate rozdiely v tom, ako jednotlivé outfity s vami ladia?
zdroj fotografií v článku: www.pixabay.com