skip to Main Content

Ďalším prvkom z rubriky o polemických častiach ženského šatníka budú legíny. Myslím že patria do kategórie odevov, pri ktorých sa názory žien rôznia. Buď ich máte radi a cítite sa v nich dobre, alebo vás ani nenapadne si ich kúpiť.

Poďme najskôr do histórie. Legíny boli pôvodne vymyslené ako samostatné dva diely, každý na jednu nohu. Ich pôvodným účelom bolo zahriať nohy nositeľky, nosili sa ako spodná vrstva oblečenia. Ich začiatky siahajú až do 14. storočia, kedy sa vyrábali z bavlny a kože. Možno sa pamatáte na éru 80. rokov, kedy boli populárne tzv. „šponovky“, ktoré v 90. rokoch nahradili legíny. V tomto období zažili legíny svoj najväčší boom a držia sa v šatníku žien dodnes.

Dnešné legíny sú vyrábané z bavlny, vlny, hodvábu, polyesteru, lycry a rôznych ich zmesí a používajú sa takmer na každú príležitosť. Rozdiely sú v hrúbke materiálu, jeho zložení a elasticite, lesku, dĺžke alebo vzorovaní.

Na našich uliciach sa objavujú legíny celoročne. V lete k ľahkým topom a tričkám, v zime k svetrom a pulóvrom. Legíny majú svoje výhody i nevýhody, a práve tie by sme mali zvážiť pri ich výbere.

Medzi ich výhody patrí:

– ľahká údržba a nekrčivosť

– vďaka elasticite materiálu poskytujú pocit pohodlia a ležérnosti

 – dajú sa použiť na šport, voľný čas, do mesta, dokonca niekto ich nosí i do práce a na spoločenské príležitosti

– dokážu zvýrazniť pekné nohy

Za nevýhody možno považovať:

– nepôsobia elegantne

– sú natoľko rozšírené že môžu pôsobiť tuctovo

– dokážu zvýrazniť každú vadu nôh (objem, tvar, celulitídu…).

Pri názore na legíny asi zaváži to, či u vás prevažujú ich výhody, alebo nevýhody. Každá žena ktorá si chce legíny obliecť, by mala zvážiť tvar svojej postavy, jej prípadné disproporcie, účel na ktorý chce legíny použiť a aj to akú obuv k nim zvolí.

Dĺžka a šírka nôh

Legíny svojim strihom predurčujú svoje nositeľky k tomu, že ich nohy budú vyzerať opticky kratšie. Ak sú legíny svetlej farby, tento efekt nie je taký silný. Ak máte pekné, štíhle a dostatočne dlhé nohy, v legínach nebudete vyzerať zle. Ak však máte nohy kratšie alebo hrubšie, legíny vám nohy skrátia a zhrubnú ešte viac.
Dĺžka vrchného dielu

Legíny sú priliehavé k telu nielen v oblasti nôh, ale aj v oblasti intímnych partií. Preto je lepšie kombinovať ich s vrchným dielom takej dĺžky, ktorá túto časť tela zakryje.

Za zmienku stojí i nosenie 3/4 legín pod sukňou. Niektoré ženy tento spôsob nosenia legín používajú na optické zoštíhlenie svojich nôh. Alebo ak nechcú odkrývať stehná v mini, zakryjú ich legínami. Je pravda, že tmavé legíny vaše nohy opticky zoštíhlia, avšak ich dĺžka (a je jedno či sú 3/4, alebo 7/8)  vaše nohy skráti.


www.otto.sk

Ako teda nosiť legíny? Ideálne sú pre ženy ktoré majú dlhé a štíhle nohy, tie sa legín nemusia báť a môžu si dovoliť dokonca i vzorované druhy. Ženy ktoré nemajú nohy ideálne a legíny nosiť chcú, by mali premyslieť ich zakomponovanie do oblečenia. V každom prípade voľte dlhší top a čím viac legíny vaše nohy opticky skrátia, tým vyššie podpätky k nim vyberajte. Dobre zvážte i farbu a druh obuvi ktorú k legínam obujete. Nasledujú fotografie celebrít, ktoré v legínach vyzerajú dobre.

Pokiaľ ide o využitie legín, myslím že je v poriadku ak sú využívané ako oblečenie na šport, na voľný čas, na nákupy a pod. O tom, či sú vhodné podľa vás do práce, alebo dokonca na spoločenské príležitosti, môžete hlasovať v anketách.

Majú pre vás legíny viac výhod, alebo nevýhod? Nosíte ich? Považujete ich za univerzálny prvok ženského šatníka, alebo by ste ich úplne zrušili? Možno by ste ich nosiť chceli, ale nemáte na to odvahu, alebo postavu? Svoj názor vyjadrite v ankete, alebo popíšte v diskusii svoje skúsenosti s legínami.

Prečítala som si niekoľko vašich reakcií na grafické zmeny na blogu a ďakujem za ne. Mojou snahou je, aby blog bol viac interaktívny, aby sa do neho mohli zapojiť i čitateľky, ktoré nechcú prispievať do diskusie. Rada by som poznala vaše názory a ankety sú dobrým nástrojom na to, aby ste si vy tie svoje mohli porovnať s názormi ostatných. Ak bude tých ankiet na vás príliš, dajte mi to vedieť :-)!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top