skip to Main Content

„Beátka chcela by som vás poprosiť o radu. Neviem aký typ kabeliek si mám vyberať. Nosím rada kabelky na rameno, nie do ruky. Ale nie je mi jasné, či pre moju postavu je lepšie nosiť kratšie kabelky pod ramenom, alebo dlhšie po boky. Klára.“

Veľa žien si svoje kabelky vyberá inštinktívne – podľa farby, tvaru, materiálu, či trendovosti. Kabelkou sa však dajú veľmi dobre kamuflovať prípadné nedokonalosti, či disproporcie postavy. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako súvisí dĺžka a umiestnenie kabelky s telesným tvarom nositeľky.

Klára mi v pokračovaní emailu napísala i to, že je nízka a myslí si, že má postavu V, pretože má širšie ramená a pomerne rovné boky. Poďme sa teda pozrieť na to, ako vyberať kabelku s ohľadom na telesný tvar a proporcie.


Ak ste nízka, nenoste príliš dlhé kabelky

Kabelka, ktorá končí pod úrovňou bokov, opticky ťahá postavu smerom dolu. Čím je kabelka výraznejšia (farbou, veľkosťou, kontrastom…), tým výraznejší tento uzemňovací efekt bude.

Preto ak je vaša postava nízka, nenoste dlhé kabelky, ani výrazné, či veľké kabelky v ruke. Ak je naopak vaša postava vysoká, takýchto kabeliek sa nemusíte vôbec obávať.


Máte širšie boky? Nezvýrazňujte ich kabelkou.

Kabelky končiace v rovine bokov, sú skvelé pre ženy, ktoré chcú svojim bokom pridať objem. Ak však máte širšie boky, vyhnite sa takýmto kabelkám.

Kabelka, ktorá konči v oblasti bokov, pritiahne na vaše boky pozornosť a pridá im ďalší objem, najmä ak ju nosíte umiestnenú na boku postavy. Vhodnejšou alternatívou sú kabelky nosené pod ramenom, alebo pod úrovňou bokov.


Máte útly hrudník? Pridajte mu objem kabelkou.

Ak máte úzke ramená a útlejší hrudník, noste kabelky pod ramenom. Objem kabelky vám pomôže pridať objem do oblasti trupu.

Ak naopak máte postavu od pása nahor objemnejšiu, vyhnite sa tomuto typu kabeliek a noste radšej kabelku na predlaktí, alebo v ruke. Prípadne noste pod ramenom kabelky, ktoré nie sú príliš objemné.

zdroj foto vľavo


Pozrite sa na postavu s kabelkou i zboku a zozadu

Pohľad spredu nestačí, preto v zrkadle skntrolujte i to, ako kabelka lichotí vašim proporciám a telesnému tvaru zboku a zozadu. Ak napr. nosíte rada crossbody kabelky, skontrolujte, čo nepridávajú objem vášmu zadku, alebo naň nepriťahujú veľa pozornosti, ak si to neželáte.


Vyberajte si kabelky nielen podľa farby, štýlu, či miery aktuálnosti, ale zohľadnite i svoje proporcie a výšku. I kabelka (rovnako ako iné doplnky), môže byť skvelým nástrojom, ktorým môžete odpútať pozornosť od nedokonalostí a pritiahnuť ju na iné časti tela.

Ak kabelku strategicky umiestnite na svojej postave, môžete ňou napr. opticky zúžiť boky, pridať objem zadku, rozšíriť trup, či vyzerať vyššie.

Aké kabelky nosíte? Uvedomujete si ich pôsobenie na váš telesný tvar a proporcie? Vaše názory a skúsenosti k tejto téme sú opäť vítané v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top