skip to Main Content

„Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či by ste nemohli napísať článok o výbere vhodného účesu nielen vo vzťahu k tvári, ale aj k telu, resp. o tom, keď sa tieto dve oblasti nezhodujú. Mám dlhú, úzku tvár a chcela by som teda vyskúšať kratší účes (mám dlhé a rovné vlasy pod plecia), niečo ako bob, ale bojím sa, že to zvýrazní moje široké plecia (mám postavu obráteného trojuholníka).


Teri Hatcher

Ako pracovať s takýmito protikladmi? Treba podľa vás vo všetkom nájsť kompromis, alebo jedno radšej urobiť na 100% a to druhé nie? Zaujímalo by ma to aj v oblasti štýlu, ak má niekto výrazne odlišnú osobnosť od toho, aký typ oblečenia sa mu hodí – napr. výrazne romantický typ obráteného trojuholníka a pod. Ďakujem. Andrea.“


Účes versus postava

Andrea mi vo svojom maile položila niekoľko otázok, tak ich postupne preberieme. Tvar účesu veľmi súvisí s tvarom našej tváre, ale je vhodné ak účes dopĺňa, prípadne pomáha korigovať i náš telesný tvar. Ak sú proporcie postavy i tváre ideálne, žena má veľa možností aký účes zvoliť. V prípade disproporcií telesného tvaru je vhodné vybrať taký účes, ktorý nielen lichotí tvaru tváre, ale tiež koriguje telesný tvar.

Postavám so širšími ramenami viac lichotí dlhšia dĺžka vlasov, pretože dokáže ramená opticky zoštíhliť a zjemniť. Ak bude chcieť Andrea svoje vlasy skrátiť, nemala by dĺžku skracovať príliš a mala by ju ponechať aspoň 2-3 cm pod úrovňou brady. Ak by chcela vlasy zostrihať do bobu, ideálny by bol dlhší bob, napríklad ako na nasledujúcej koláži. Svoju dlhú tvár môže Andrea opticky skrátiť nielen skrátením dĺžky vlasov, ale napríklad i ofinou a strihom, ktorý vlasom dodá objem.


Christina Hendricks, Alexis Bledel

Keď si doporučenia protirečia…

Ak hľadáte účes, farbu, alebo strih odevu a dostanete sa do situácie, že jednotlivé odporúčania pre farebnosť, tvar postavy, výber účesu, či štýl si navzájom protirečia, je ideálne hľadať ďalej. Každá disproporcia sa dá riešiť viacerými spôsobmi.

Dlhú tvár dokážu opticky skrátiť nielen kratšie účesy, ale aj objemnejšie účesy, ofina, menšie výstrihy a podobne, Široké ramená je vhodné zjemniť a zúžiť a to sa tiež dá dosiahnuť viacerými spôsobmi. K celkovému pôsobeniu tváre a postavy prispieva tiež dĺžka a šírka krku.

Z uvedených riešení je preto ideálne vybrať tie, ktoré si vzájomne neprotirečia. V Andreinom prípade odporúčam neskracovať dĺžku vlasov výrazne, nechať dlhší bob, ale popremýšľať nad ofinou, objemom vo vlasoch a ramená zúžiť i vhodnými strihmi odevov, či doplnkami.


A čo osobnosť?

Pri výbere jednotlivých detailov je vhodné prihliadať na celkový efekt. Na prvý pohľad sa môže zdať, že niektoré typy postáv vylučujú určité strihové, alebo štylistické detaily. Avšak na to ako vyzeráme, má veľký vplyv i naša osobnosť. Oblečenie a celkový styling sa vždy dajú vymyslieť tak, aby aj dobre vyzeral, aj lahodil duši a potrebám nositeľky.

V Andreinom prípade by sa mohlo zdať, že širšie ramená vylučujú romantické detaily, ale nie je to tak. Andrea by mala hľadať také romantické a jemné prvky, ktoré jej naviac pomôžu korigovať telesný tvar, alebo tvar tváre. Môže si svoju dávku romantiky dopriať napríklad prostredníctvom rozšírených sukní, vĺn vo vlasoch, romantických doplnkov a šperkov.

Dôležité je pritom poznať i svoj somatotyp, vedieť odhadnúť vhodné materiály, vzory, línie a najmä správne odhadnúť pomer jemnosti a strohosti tak, aby celok vyzerať harmonicky. Poznanie seba nám môže pomôcť vhodne si vyberať a kombinovať jednotlivé prvky našej vizáže.

Narážate aj vy pri výbere oblečenia, farieb, alebo účesu na odporúčania, ktorá sú v protiklade? Ako ich riešite?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top