skip to Main Content

Poznať svoj telesný tvar je užitočné. Nie je to to jediné, čo by ste mali vedieť, ak sa chcete dobre obliecť, ale je to dôležitý základ. I preto existujú stovky článkov, v ktorých nájdete rady, ako sa máte obliecť, ak máte postavu „hruška“, „obdĺžnik“, „jablko“ a podobne.


Prečo to vždy nefunguje?

Rady v týchto článkoch však bývajú rôzne a tiež sa často stáva, že nefungujú pre každého. Prečo?

  • Pretože nie každý dokáže svoj telesný tvar správne odhadnúť. Ak má žena napríklad nejaké kilá naviac, často si automaticky myslí,  že jej telesný tvar je jablko. Mnoho žien nevníma svoju postavu objektívne.
  • Lebo často sa stáva, že jedna žena má na postave prvky dvoch telesných tvarov. Niekedy sa stáva, že od pása nahor má žena jeden telesný tvar a od pása nadol iný.
  • Pretože rôzne popisy postáv vychádzajú z rôznych parametrov. Niektoré popisy vychádzajú z pomeru obvodu poprsia a bokov, iné z pomeru šírky ramien a bokov, ďalšie z pomeru obvodu pása a bokov a podobne.
  • A tiež preto, že na to, či v danom oblečení budete vyzerať dobre, majú vplyv i iné faktory, nielen telesný tvar. U niektorých telesných tvarov sa napr. predpokladá väčšie poprsie, u iných krátke nohy (či iné variácie), ale nemusí to tak byť. Každý telesný tvar môže mať rôzne veľké poprsie, rôzne dlhé nohy a podobne.


Poznanie telesného tvaru je základ

Ak viete, aký je váš telesný tvar, máte skvelý základ pre pochopenie všetkých súvislostí. Vďaka poznaniu svojho telesného tvaru sa dozviete najmä to, kam oblečením a doplnkami zamerať na svojom outfite pozornosť a ktoré miesta nechať radšej nevýrazné. Zistíte i to, ako umiestnením vhodných línií na oblečení môžete dosiahnuť dorovnanie prípadných disproporcií postavy.

Ak viete, aký tvar má vaša postava, pochopíte, prečo v niektorých strihoch nikdy nebudete vyzerať tak dobre ako vaša kamoška, či kolegyňa. Aj keby ste sa rozkrájali :).


Ako môžete zistiť, aký telesný tvar máte

Pripravila som pre vás schému, pomocou ktorej môžete odhadnúť svoj telesný tvar. Pomocou odpovedí na niekoľko jednoduchých otázok vás schéma navedie správnym smerom. Môžete si ju stiahnuť zadarmo ako pdf, verím, že vám pomôže.

Ak máte chuť, dajte mi v diskusii vedieť, či poznáte svoj telesný tvar a či využívate jeho poznanie pri tvorbe šatníka a plánovaní outfitov.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top