skip to Main Content


Okrem farby oblečenia a doplnkov je veľmi dôležité, po akých farbách siahneme pri líčení. Ak vás zaujíma, aké farby očných tieňov rozžiaria a zvýraznia vašu dúhovku najviac, čítajte ďalej.

Určite ste si všimli, že keď si oblečiete farbu oblečenia čo najviac podobnú farbe vašej očnej dúhovky, oči sa zvýraznia a rozžiaria. To je dôvod, prečo modroočky letného typu vyzerajú krásne v odtieňoch modrej, alebo prečo jesenné typy s hnedou, orieškovou, alebo zelenou dúhovkou vyzerajú žiarivo v odtieňoch khaki, či zelenej.

Dnes sa budeme venovať očným
tieňom, aplikovaným na oblasť pohyblivého viečka. Táto oblasť oka bezprostredne susedí s očnou dúhovkou, preto je dôležité, akú farbu očného tieňa zvolíme.

Na rozdiel od farby oblečenia, pri líčení oči nie je vhodné na oblasť pohyblivého očného viečka aplikovať farbu rovnakú ako je farba dúhovky, ak nechcete mať oči nevýrazné. Ak ste teda napríklad modroočka, v modrých očných tieňoch budú vaše oči menej výrazné ako napríklad vo vhodnom odtieni ružovej, alebo béžovej.

Pre výber vhodnej farby očného tieňa je vhodné riadiť sa farebným kruhom (viď úvodná koláž článku). Farbu vašej dúhovky najviac zintenzívni farba, ktoré je k nej komplementárnou (na opačnej strane kruhu). Preto:

  • modré oči budú vyzerať výborne v odtieňoch ružovej, lososovej, žltej, alebo oranžovej
  • majiteľky zelených očí zvýraznia svoju dúhovku v odtieňoch fialovej, lososovej a vhodnom odtieni ružovej
  • hnedoočky môžu siahnuť po modro-zelených, ružových i lososových odtieňoch
  • majiteľky šedých očí majú často výrazne chladnú farebnosť a môžu sa riadiť odporúčaniami pre modré oči a zamerať sa na chladné odtiene tieňov
  • ak máte v dúhovke viac farieb, môžete farbou očného tieňa zintenzívniť a posilniť tú z nich, ktorú chcete.

Pri všetkých farbách je však veľmi dôležité uvedomiť si farebnú teplotu, tmavosť a mieru kontrastu svojej tváre a týmto parametrom prispôsobiť výber odtieňa. V ženských časopisoch sa napríklad dočítate, že modrým očiam pristane lososová, alebo marhuľová. To platí len v prípade tváre s prevahou teplých pigmentov, avšak letné, alebo zimné typy by mali siahnuť radšej po chladnejšej ružovej, ak nechcú vyzerať uplakane, alebo choro.

Máte svoju obľúbenú farbu očného tieňa, ktorá dokáže krásne „vytiahnuť“ farbu vašej dúhovky a zintenzívniť váš pohľad? Vaše skúsenosti sú tradične vítané v diskusii!

Súvisiace články:
Aké farby líčenia zvoliť
Vhodná farebná teplota očných tieňov je základom žiarivých očí
Líčenie pre zasunuté očné viečka
Oči, ich tvar a poloha
Najčastejšie chyby pri líčení
Ako súvisí líčenie s vekom
Plochý štetec na očné tiene

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top