skip to Main Content
Ako vyzerať
1. Ako nevyzerať príliš objemne v zime
2. Ako v džínsoch vyzerať zaujímavo
3. Ako vyzerať vyššie a štíhlejšie
4. Ako vyzerať mladšie
5. Ako nevyzerať lacno
6. Ako pôsobiť autoritatívne
7. Ako vyzerať moderne
8. Ako urobiť outfit zaujímavým

Čo vyvoláva na oblečení a celkovej vizáži lacný dojem? Dá sa nejako pomenovať, čomu by sme sa mali vyhnúť, ak nechceme vyzerať lacno?

Označenie „lacný dojem“ je dosť širokým pojmom, pretože každý človek má iný vkus a štýl, pre každého je lacné niečo iné. Je to o to komplikovanejšie, že to čo vyzerá lacno na jednej žene, na inej môže vyzerať skvele. V čom to teda je?

Farebnosť

Nevhodne zvolená farba, kombinácia farby, alebo kontrast, môžu vytvoriť príliš ostrý dojem, alebo dojem znečistenia, či nekvality oblečenia. Typickou situáciou, kedy vzniká lacné pôsobenie je, keď sa tlmený typ oblečie do výrazne žiarivých farieb. Vzniká dojem že na seba príliš upozorňuje, ľudia okolo majú dojem že oblečenie na danom človeku „kričí“ a za každú cenu chce zaujať.

Príkladov by mohlo byť oveľa viac. Správne farby vám môžu dodať eleganciu, sofistikovanosť, gráciu, ale aj efekty nekvality, lacnosti, či až vulgárnosti.

178_kolaz_keri_russell

Keri Russell

Odhaľovanie pokožky

Odhaľovanie pokožky môže pôsobiť sexy a zaujímavo, ale aj lacno. Záleží koľko pokožky odhalíte a na akých miestach. Ak volíte hlboký dekolt, vyhnite sa mini dĺžke sukne, ak odhaľujete nohy, nechajte dekolt decentný. Zamerajte pozornosť len na jedno miesto s odhalenou pokožkou a zvyšok necháte strohejší a decentnejší.

kolaz1

zdroj: archív relácie Nákupné maniačky

Priveľa výrazných detailov

Ak máte na svojom oblečení priveľa zaujímavých detailov, štruktúr, či výraznejších farieb, ten kto sa na vás pozerá bude zmätený. Nebude vedieť kam sa má najskôr pozrieť, pretože jeho oči budú skákať z jedného miesta tela na iné a celkový dojem bude prekombinovaný. Môžete mať na postave viac zaujímavých detailov, ale jeden by mal byť dominantný.

Kvalita materiálov a spracovania

Môžete mať sofistikovaný, elegantný strih šiat, ale ak je materiál krčivý, handrovitý, vyťahaný, alebo ak sú švíky krivé, detaily zle zapracované, lacný dojem je zaručený. Je žiaľ problémom dnešnej doby, že takéto odevy sa často vyskytujú v bežných reťazcoch, preto si pred nákupom dobre zvážte, či to že je odev trendový, vám stojí za dané peniaze, ak materiál a prevedenie pokrivkávajú.

3_saty

šaty: www.orsay.com

Úprava tváre a vlasov

Príliš veľa make-upu či solária, amatérske líčenie, nevhodné farby líčenia, tvrdý kontrast líčenia, mastné, alebo zanedbané vlasy, to všetko môže vyvolať lacný dojem a to aj v prípade, že vaše oblečenie je veľmi elegantné a decentné. Ak vás zaujíma, aké sú najčastejšie chyby v líčení, pozrite na tento článok.

250_uvod

Priveľa lesku

Lesk priťahuje pozornosť. Ak lesk na odeve neladí s tvárou nositeľky, vzniká disharmónia. Nie pre každú tvár je vhodné nosiť lesklé materiály a šperky, súvisí to s farebnosťou a mierou lesku pokožky. Ak popri vašej tvári bude lesklé oblečenie „kričať“ a bude príliš výrazné, lacný dojem sa dostaví.

Ak viete že vám výrazný lesk nepristane, noste ho ďalej od tváre, alebo na menšej ploche, prípadne voľte jemnejší lesk. Pozor aj na telesný tvar či proporcie. Ak máte výrazné, veľké poprsie, bruško, či zadok a navlečiete sa do lesklého odevu, lesk vaše proporcie ešte viac zvýrazní a môže vzniknúť lacný dojem.

Príliš tesné odevy

Miera priliehavosti oblečenia ovplyvňuje celkové pôsobenie, preto je potrebné správne vybrať veľkosť. Lacný dojem vzniká často vtedy, keď je oblečenie tesné a pod ním má pozorovateľ možnosť vnímať líniu spodného prádla, tukové vankúšiky, celulitídu, čo kosti. Na tesné oblečenie je potrebné mať skvelú postavu, v opačnom prípade často na svojej nositeľke vyzerá lacno. Viac na túto tému si môžete prečítať v tomto článku.

LOS ANGELES, CA - OCTOBER 09: Christina Aguilera at The 40th Anniversary American Music Awards - Nominations Announcement held at The JW Marriott Los Angeles at L.A. LIVE on October 9, 2012 in Los Angeles, California. (Photo by Alexandra Wyman/WireImage)

Christina Aguilera

Oblečenie neprimerané veku

To, že máte v 60-tke výbornú postavu, nie je dôvod na to, aby ste ju obliekali ako vo veku 20 rokov. Aj keď sa zo všetkých síl žena snaží držať sa v kondícii, na pleti tela a tvári sa vek prejavuje. Ak sa chcete vyhnúť lacnému dojmu, oblečte sa tak, aby ste nepôsobili dojmom, že sa za každú cenu snažíte vrátiť čas. I žena v zrelom veku môže byť oblečená mladistvo, ale neznamená to, že by mala nosiť infantilné vzory a doplnky, alebo všetky súčasné módne trendy.

Čím máte zrelší vek, tým viac sofistikovanosti a kvality v strihoch a detailoch si vaše oblečenie žiada. Nekvalitné materiály, detinské motívy, alebo naivné vzory vyzerajú inak na teenagerke a inak na zrelej žene. V zrelom veku už má žena niečo za sebou, väčšinou má vybudovanú kariéru, zázemie, preto by tomu malo zodpovedať i oblečenie. Ak nezodpovedá, lacný dojem sa dostaví.

Príliš veľa sexy prvkov

Vysoké ihličkové podpätky, výstrihy a mini dĺžky, lesk, tesnosť strihu, červená farba – to sú prvky, ktorými sa dá zvýrazniť ženskosť a pridať trochu sexy dojmu do oblečenia. Nie je však dobré používať ich naraz, ako to robia vykonávateľky najstaršieho remesla, ktoré potrebujú zaujať na prvý pohľad. Ak sa chcete vyhnúť lacnému dojmu, vyberte si iba jeden zo sexy prvkov, nie viac.

Neprirodzené úpravy tváre a tela

Neprirodzená farba vlasov, napichnuté pery, nadrozmerné umelé poprsie, umelo pôsobiaca tvár – to všetko sú neprirodzene a lacno pôsobiace prvky. Na túto tému bolo už toho popísaného dosť, takže netreba nič dodávať.

kolaz2

zdroj: archív relácie Nákupné maniačky

Osobnosť to môže zmeniť

Na záver je nutné zopakovať fakt z úvodu článku – to čo na jednej žene vyzerá skvele, môže na inej vyzerať lacno. Dôvodom je naše vnútro, naša osobnosť. Niektoré ženy dokážu „uniesť“ i oblečenie, ktoré je napr. detinské, či preplácané, zatiaľ čo iné ženy môžu vyzerať lacno i v klasickom oblečení. Dôvodom je, že oblečenie ladí/neladí s ich osobnosťou. Ak poznáte sama seba, mali by ste vedieť, čo unesiete a čo už na vás bude vyzerať lacno.

Helena-Bonham-Carter-helena-bonham-carter-7034988-1383-2200-e1321046053365

Helena Bonham Carter

Ktoré odevy, kombinácie, doplnky, či prvky pôsobia lacno na vás? Diskusia je tu pre vás!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top